Złote Byki – relacja z meczu Unii Leszno z Falubazem Zielona Góra - Motogen.pl

Komplet kibiców pojawił się w niedzielny wieczór na stadionie im. Alfreda Smoczyka, by oglądać finałowy mecz między Unią Leszno a Falubazem Zielona Góra. Niestety ponad 20 000 fanów nie obejrzało wszystkich zaplanowanych biegów.

Pierwsze spotkanie w Zielonej Górze zakończyło się wygraną Unii aż 51:39, co w praktyce rewanż czyniło tylko formalnością. Nie wpłynęło to jednak na popularność meczu, gdyż na półtorej godziny przed jego rozpoczęciem trybuny pękały w szwach. Nie zabrakło też około tysięcznej grupy fanów z Winnego Grodu.

W porównaniu do zawodów w Zielonej Górze w drużynie gości doszło do jednej zmiany. Grzegorza Zengotę zastąpił Niels Kristian Iversen. Dwie pierwsze gonitwy, ku zdziwieniu miejscowych kibiców, kończyły się podziałem punktów, a kolejność ustalała się już po starcie. Podobnie było w trzecim wyścigu. Na szczycie pierwszego wirażu do Janusza Kołodzieja dołączył Damian Baliński i podwójne zwycięstwo Unii stało się faktem.

Czas na pierwsze emocje przyszedł dopiero w odsłonie numer pięć, przed którą zaczął padać deszcz. Doskonały start nie pozwolił Gregowi Hancockowi utrzymać pierwszej lokaty, gdyż na przeciwległej prostej pokonał go Kołodziej. Amerykanin doskonale odpierał widowiskowe ataki Damiana Balińskiego na jego pozycję i wywalczył 2 punkty. Jednak Falubaz w tym momencie przegrywał już 20:10 i szanse na odrobienie strat w dwumeczu zmalały prawie do zera.

Po remisie w szóstym biegu goście zaczęli odrabiać starty, ale przed tym za spowodowanie upadku Piotra Protasiewicza na drugim wirażu wykluczony został Troy Batchelor. W powtórce poobijany kapitan „żółto-biało-zielonych” wygrał, drugi był Hampel, a trzeci Dudek. Żużlowcy Piotra Żyty (Hancock i Dobrucki) pokonali podwójnie w ósmej gonitwie kończącego karierę Leigh Adamsa i Juricę Pavlica. Z minuty na minutę stan leszczyńskiego toru pogarszał się ze względu na opady. Udało się rozegrać jeszcze trzy wyścigi, w których nic się nie działo, po czym przerwano mecz.

Unia Leszno, wygrywając spotkanie 39:27 i dwumecz 90:66, została Drużynowym Mistrzem Polski AD 2010!