Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Kuwejt, Oman - wiza na wjazd motocyklem na Półwysep Arabski - Motogen.pl

Chciałbyś pojechać motocyklem na Półwysep Arabski, ale nie masz pewności co do wiz? Ktoś już to zrobił i dzieli się wiedzą!

Przejazd motocyklem przez Arabię Saudyjską (największy kraj Półwyspu Arabskiego) kiedyś graniczył z cudem. Nie dlatego, że warunki są trudne – ale z powodów formalnych. Wprawdzie kursuje tam prom, ale uzyskanie odpowiedniej wizy tranzytowej nawet na 72 godziny graniczyło z cudem.

Dziś jest zupełnie inaczej, bo od listopada 2019 roku pojawiła się możliwość otrzymania e-visy na rok z wielokrotnym wjazdem do Arabii Saudyjskiej. Warto też zahaczyć o kilka innych krajów Półwyspu Arabskiego – większość w ostatnim czasie wprowadziła wizy online albo takie, które z łatwością można kupić na granicy.

Wizy dla motocyklistów w krajach Półwyspu Arabskiego [STAN NA STYCZEŃ 2020]:

  • UAE – pozwolenie na pobyt na 30 dnia dla Polaków bez opłat.
  • Arabia Saudyjska – e-wiza, do kupienia online (10 minut), 12-miesięczna na pobyt max. jednorazowo 90 dni, wielokrotna – 460 zł wraz z ubezpieczeniem (jest obligatoryjne przy wizie).
  • Bahrajn – wiza jednokrotnego wjazdu na 14 dni, zakup na granicy, koszt 55 zł.
  • Kuwejt – e-wiza, do kupienia online w postaci kodu, który upoważnia na granicy do wyrobienia wizy. Koszt 75 zł na 30 dni.
  • Oman – 200 zł za 30 dni (można wykupić również wizę na 10 dni za 50 zł)
  • Do tego należy doliczyć koszty ubezpieczenia motocykla przy wjeździe do każdego kraju. W zależności od jego długości koszty wahają się od 60 zł/m-c do 400 zł/3 m-ce.
  • Na całym Półwyspie Arabskim zaleca się mieć CPD dla motocykla (Carnet de Passages en Douane). Niezbędny jest on w Emiratach (pytają o niego w 90% przypadków przekraczania granicy), pozostałe państwa na razie nie wymagają i nie jest konieczne płacenie tzw. TIP (Temporary Import Permit), ani okazywanie CPD. Jednak w dobie zmieniających się tutaj zasad, może on być z czasem niezbędny.
DCIM107GOPROGOPR8793.JPG

Tekst powstał w oparciu o doświadczenie Marty i Łukasza z Look Around The Globe, którzy motocyklem podróżują z Polski dookoła Azji i Australii. Zapraszamy do przeczytania części relacji z Półwyspu Arabskiego.

Jeżeli macie więcej pytań, Marta i Łukasz z Look Around The Globe czekają:
Instagram: @look_around_the_globe
Facebook: @LookAroundTheGlobe

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany