ZIELONE TABLICE REJESTRACYJNE TAKŻE DLA MOTOCYKLI: PO CO, DLA KOGO, CO OZNACZAJĄ, ILE KOSZTUJĄ? - Motogen.pl

Nowe tablice rejestracyjne z zielonym tłem będą wyróżniały pojazdy elektryczne lub wodorowe.

foto: Automobilklub Morski

Wraz z nowym rokiem 2020 w polskich urzędach oraz na polskich drogach pojawiły się pojazdy z zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Jest to efekt rozporządzenia, które weszło w życie 1 stycznia, jako odpowiedź na ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W ustawie znalazł się zapis, że „pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu”.

Różnice i wyróżniki

Zielone tablice różnią się od standardowych jedynie kolorem tła. Kolor i kształt cyfr, oznaczenia miejscowości, a także rozmieszczenie wszystkich elementów charakterystycznych pozostało bez zmian.

Nowością jest także kolor obwódki znaku legalizacyjnego naklejanego na tablicę:

– czerwona obwódka: pojazd o napędzie elektrycznym;
– żółta obwódka: pojazd o napędzie wodorowym.

Dla jakich pojazdów i motocykli?

Zielone tablice przyznawane będą pojazdom (czyli samochodom oraz jednośladom) o napędzie elektrycznym i wodorowym.

Co ważne, pojazdy hybrydowe, także typu plug-in, nie otrzymają zielonych tablic.

Jak zdobyć zielone tablice? Czy trzeba wymieniać tablice i dowód rejestracyjny? Ile to kosztuje?

Wszystkie samochody, motocykle, jednoślady i pojazdy elektryczne oraz wodorowe, rejestrowane jako nowe lub przerejestrowywane jako używane, otrzymają zielone tablice automatycznie. Bez żadnych dodatkowych kosztów

Jeżeli posiadasz już pojazd zeroemisyjny na zwykłych tablicach, nie masz obowiązku wymiany ich na zielone. Oczywiście można tego dokonać z własnej woli. W odpowiednim wydziale komunikacji wystarczy złożyć wniosek o wydanie wtórników tablic rejestracyjnych

Co ważne, przy wydaniu wtórników, a także przy każdym innym procesie rejestracji pojazdu elektrycznego, dowód rejestracyjny pozostaje bez zmian.

Koszt wydania zielonych tablic rejestracyjnych – niezależnie od tego, czy są wtórnikami, czy nowymi numerami – nie zmienia się w stosunku do standardowych. Jeżeli więc posiadasz motocykl elektryczny i chcesz mu zmienić tablicę na zieloną, przygotuj wniosek o wtórnik oraz 53 zł. W przypadku samochodu jest to 93 zł.

Po co zielone tablice?

Celem jest wyróżnienie pojazdów zeroemisyjnych. Przykładem może być ułatwienie kierowcom samochodów elektrycznych korzystanie z buspasa, a w przyszłości ze specjalnych miejsc parkingowych dla elektryków. Zielone tablice ułatwią też wjazd do stref bezemisyjnych w centrach miast. 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany