Zakup motocykla na kredyt - co oferują banki? - Motogen.pl

Gdy brakuje gotówki na sfinansowanie zakupu motocykla, warto pomyśleć o wsparciu ze strony banku. Cen tel można zrealizować na kilka sposobów. Podpowiadamy z jakich rozwiązań skorzystać.

Zakup motocykla może wiązać się z wydatkiem zarówno kilku, jak i kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy od oczekiwań przyszłego użytkownika. Wystarczy wspomnieć, że spełnienie marzenia o motocyklu Kawasaki Ninja H2R wiąże się z koniecznością wysupłania z kieszeni kwoty sięgającej minimum ćwierć miliona złotych. Powracając do realiów, zakup z maszyny ze średniej półki cenowej często wymagać będzie skorzystania ze wsparcia banku. Warto zatem wiedzieć, jakie rozwiązania oferują nam instytucje finansowe.

Kredyt na motocykl – rozwiązanie szyte na miarę

Niektóre banki wyróżniają w swojej ofercie rozwiązanie adresowane wyłącznie do osób zainteresowanych zakupem motocykla, motoroweru, skutera czy quada. Taki kredyt pozwala zarówno na zakup pojazdu z salonu, z komisu, jak i od osoby fizycznej. Nie ma przeszkody, aby sfinansować zakup motocykla używanego, jednak kredytodawcy określają często maksymalny limit wieku np. w momencie płatności ostatniej raty wiek pojazdu nie może przekroczyć 7 lat. Często można też sfinansować zakup maszyny pochodzącej z zagranicy.

Decydując się na zaciągnięcie kredytu na motocykl trzeba być gotowym na poddanie się weryfikacji zdolności kredytowej, dzięki której bank oceni naszą kondycję finansowo-ekonomiczną. W tym celu koniecznie będzie złożenie stosownego wniosku oraz dokumentów potwierdzających źródło oraz wysokość osiąganych dochodów. W zależności od banku może być to np. zaświadczenie od pracodawcy, deklaracja podatkowa czy wyciąg z konta osobistego za wskazany okres. Konieczne będzie też przedstawienie dokumentów dotyczących kupowanego motocykla, gdyż będzie stanowił on zabezpieczenie kredytu. Należy pamiętać, że pojazd będzie musiał być ubezpieczony z ustanowieniem cesji praw z polisy na bank.

Kredyt samochodowy – nazwa może być myląca

Pojęcie „kredyt samochodowy” od razu sugeruje, że jest to rozwiązanie, które przeznaczyć można na zakup auta. To skojarzenie może być mylące, gdyż produkt ten może wspomóc także nabycie motocykla, przyczepy, ciągnika, a nawet łodzi motorowej. Zakres dopuszczalnych przedmiotów finansowania określają procedury poszczególnych instytucji finansowych, ale niemal zawsze rozwiązanie to przeznaczyć można na zakup motocykla.

Część kredytodawców może cechować mniej liberalne podejście np. nie będą wspierać zakupów zagranicznych. Banki nie mają za to zastrzeżeń co do miejsca zakupu – transakcję można zawiązać z salonem, komisem lub osobą prywatną.

Wymagania wobec wnioskodawcy są zbieżne z wymaganiami dotyczącymi kredytu na motocykl. Konieczne będzie przedstawienie dokumentów potwierdzających osiągane dochody oraz papierów związanych z przedmiotem finansowania. Kredytobiorca będzie musiał wykazać się zdolnością kredytową na akceptowalnym poziomie. Decydując się na rozwiązanie tego typu warto porównać ze sobą oferty. W tym celu dobrze jest sprawdzić kredyty samochodowe na finanse.rankomat.pl i znaleźć najkorzystniejszą dla siebie opcję finansowania. Darmowy kalkulator pozwala szybko zweryfikować i porównać parametry poszczególnych propozycji.

Kredyt gotówkowy – pełna swoboda w wydawaniu pieniędzy

Kolejnym sposobem na sfinansowanie zakupu motocykla może być standardowy kredyt gotówkowy. Popularność tego rozwiązania wynika przede wszystkim z jego dużej dostępności, gdyż oferowany jest niemal przez każdy bank. Dodatkowo kredytodawca nie oczekuje wskazania celu, na jaki przeznaczone zostaną środki z kredytu. Z tego powodu kredyt gotówkowy z powodzeniem przeznaczyć można na zakup motocykla. W tym przypadku nikt nie będzie wnikał ile maszyna ma lat, jaki jest jej stan i czy została ubezpieczona.

Dzięki takiej konstrukcji kredytobiorca nie musi przedkładać w banku żadnej dokumentacji związanej z zakupionym motocyklem. Wynika to z faktu, że nie będzie on traktowany jako zabezpieczenie spłaty kredytu gotówkowego. Mechanizm ten może jednak przełożyć się na mniej korzystne warunki finansowania (wyższa marża, prowizja), gdyż brak zabezpieczenia przekłada się na większe ryzyko dla banku.

Z tego powodu warto skorzystać z porównywarki: https://finanse.rankomat.pl/ i sprawdzić, czy podczas zakupu motocykla lepiej skorzystać z kredytu gotówkowego czy samochodowego. Oczywiście i w tym przypadku wnioskodawca będzie musiał poddać się analizie zdolności kredytowej i przedstawić dokumenty potwierdzające osiągane dochody.

Podsumowanie

Zakup motocykla ze wsparciem banku sfinansować można na kilka sposobów. Osoby, którym zależy na czasie i prostych procedurach skorzystać mogą z kredytu gotówkowego, który przeznaczyć można na dowolny cel. Należy jednak pamiętać, że z uwagi na brak zabezpieczenia na kredytowanym pojeździe może być to rozwiązanie droższe od kredytu samochodowego, ale nie musi. Mając na uwadze wzmożoną konkurencję pomiędzy bankami, i liczne akcje promocyjne, może się zdarzyć, że mniej wymagająca propozycja będzie również tą najtańszą. Z tego powodu zaciągnięcie kredytu powinno być zawsze poprzedzone gruntowną analizą ofert.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany