Yamaha inwestuje 100 milionów $ w sztuczną inteligencję, robotykę i nowe technologie - Motogen.pl

Yamaha Motor zakłada drugi fundusz, w którym inwestowała będzie w nowoczesne technologie. Co to znaczy dla motocyklistów?

Korporacja Yamaha Motor ogłosiła, że powstał właśnie nowy fundusz, w ramach którego, przez 10 lat firma przeznaczy 100 milionów dolarów amerykańskich na rozwój w dziedzinach transportacji, robotyki, danych/sztucznej inteligencji, technologii finansowych i ubezpieczeniowych oraz cyfrowego zdrowia i samopoczucia.

Jest to już drugi taki fundusz – pierwszy ruszył w 2018 roku – co jasno wskazuje, jak dużą wagę Yamaha przykłada do nowoczesnych technologii. Budżet zarządzany będzie przez oddział Yamaha Motor Ventures zlokalizowany w amerykańskiej Dolinie Krzemowej, a działalność w dużej mierze polegała będzie na inwestowaniu w firmy start-up i dalszą współpracę z nimi.

Co to wszystko oznacza dla nas, motocyklistów? Być może zobaczymy nową generację sprytnych systemów kontroli trakcji i tempomatów; a może nową odsłonę robota Motobot, który tym razem jeździ motocyklem na torze szybciej niż Rossi. Jak to mówią: „jeździć, obserwować”.

Oficjalny, przetłumaczony komunikat Yamaha Motor:

Yamaha Motor zakłada drugi fundusz dla przedsięwzięć korporacyjnych

IWATA, 13 marca 2023 r. – Yamaha Motor Co., Ltd. (Tokio: 7272) ogłosiła dzisiaj utworzenie funduszu Yamaha Motor Exploratory Fund, L.P. II. Fundusz finansowany jest przez firmę, zaplanowany został na 10 lat, zlokalizowany jest w Stanach Zjednoczonych. Fundusz o łącznej wartości 100 mln USD przeznaczony jest na poszukiwanie technologii i możliwości mających na celu ekspansję nowych obszarów biznesowych i zapewnienie przewagi konkurencyjnej.

Fundusz ten będzie drugim tego rodzaju po Yamaha Motor Exploratory Fund, L.P. utworzonym w 2018 roku i wzmocni korporacyjne przedsięwzięcia firmy, wykorzystując wiedzę zgromadzoną z pierwszego funduszu. Poszukiwania firm do inwestowania będą prowadzone przez Yamaha Motor Ventures (YMV).

W 2015 roku firma założyła YMV w Dolinie Krzemowej w USA jako korporacyjne ramię venture capital, uruchamiając Yamaha Motor Exploratory Fund, L.P. jako własny fundusz inwestycyjny w 2018 roku, a następnie utworzyła Yamaha Motor Sustainability Fund w 2022 roku, aby inwestować w firmy pracujące nad rozwiązywaniem problemów dotyczących środowiska.

W nowym średnioterminowym planie zarządzania (2022-2024) ogłoszonym w lutym 2022 r., Yamaha Motor wyznaczyła kilka „nowych firm” i „rozwijających się firm” jako „strategiczne obszary biznesowe”. W ramach zarządzania portfelem biznesowym Spółka będzie aktywnie alokować zasoby zarządcze do tych przedsiębiorstw, aby przekształcić je w przyszłe podstawowe obszary działalności. W przypadku tych nowych firm, Spółka będzie promować tworzenie nowej wartości unikalnej dla Yamaha Motor poprzez współtworzenie partnerstw oraz dzięki technologiom i wiedzy, które zdobyła do tej pory.

Podsumowanie funduszu:

  • Nazwa: Yamaha Motor Exploratory Fund, L.P. II
  • Rok założenia: luty 2023
  • Łączna kwota funduszu: 100 mln USD
  • Okres finansowania: 10 lat
  • Cel inwestycyjny: Startupy z innowacyjnymi technologiami i dużym potencjałem wzrostu biznesu w dziedzinie transportu, robotyki, danych / sztucznej inteligencji, fintech / insurtech oraz cyfrowego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany