Yamaha FC-AQEL – skuter zasilany ogniwami wodorowymi! - Motogen.pl
Yamaha stworzyła niesamowity pojazd! Nazywa się on FC-AQEL, zasilany jest paliwem wodorowym z dwóch zbiorników o wysokim ciśnieniu.
Pojawił się jako specjalny model wystawowy z zaadaptowanym, rozwiniętym przez Yamahę elektronicznym systemem jezdnym, elektroniczną technologią kontroli, rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska oraz rozwiniętym „Yamaha Hydrogen Fuel Cell System" dzięki którym inżynierowie Yamaha Motor Company otrzymali pojazd o mocy podobnej do klasy 125ccm, o uniwersalnym potencjale użytkowym i kompaktowych rozmiarach.

Napęd to bardzo nowoczesna jednostka wyposażona w wiele innowacyjnych technologii takich jak Yamaha Integrated Power Unit (YIPU), bezszczotkowy silnik oraz kontroler – wszystko maksymalnie cienkie i zminiaturyzowane. Wszystko razem daje nam niewielki zespół napędowy zintegrowany w całości z tylnym ramieniem zapewniający wyjątkowo dostępną moc, tak praktyczny, jak tylko tego oczekujesz. FC-AQEL to kombinacja skrótów: FC (Fuel Cell) oraz AQEL (włoskiego Acqua – woda i angielskiego Electric – elektryczność).

Rok temu na Tokio Motor Show Yamaha zaprezentowała protoplastę FC-AQEL, pojazd FC-me, który różnił się rodzajem paliwa. Zasilany był roztworem wody i metanolu, mocą i rozmiarami odpowiadał tradycyjnej 50’tce.

Yamaha wierzy, że rozpowszechnianie małych, osobistych pojazdów o napędzie przyjaznym środowisku może zmniejszyć ogólny, negatywny wpływ na nie. Ciekawe, kiedy doczekamy się motocykla wyścigowego zasilanego ogniwami wodorowymi…

Więcej o motocyklach Yamaha