W przyszłym roku zobaczymy już nie pojedyncze wyścigi ekologicznych maszyn, lecz także całe serie zmagań pod patronatem UEM i FIM.

Coraz częściej mówi się o motocyklach elektrycznych. Zeszłoroczny pierwszy wyścig proekologicznych jednośladów na wyspie Man wywołał wręcz lawinę doniesień o powstaniu kolejnych serii, w których ścigać się będą właśnie napędzane prądem motocykle.

Azhar Hussain, który jest odpowiedzialny za serię eGrand Prix TTXGP, po niedawanym rozstaniu się z FIM-em zyskał patronat UEM. Dzięki temu finałowa runda tych rozgrywek, odbywająca się na torze w Albacete, otrzymała status Mistrzostw Europy. Poza tym, tak jak w zeszłym roku, „bateryjki” ścigać się będą także podczas Isle of Man TT.

Oczywiście, Międzynarodowa Federacja Motocyklowa, mimo przerwania współpracy z Azharem, nie zrezygnowała z wyścigów motocykli elektrycznych i tworzy swoją własną serię . FIM ePower liczyć sobie będzie cztery rundy i zostanie rozegrane niejako przy okazji zmagań endurance.

Oprócz tego potwierdzono niedawno, że również w Ameryce Północnej odbędą się zmagania motocykli elektrycznych. W ramach TTXGP Mistrzostw Ameryki Północnej zaplanowano trzy rundy.

Miejmy nadzieję, że taka popularyzacja ekologicznych Superbików spowoduje szybszy rozwój technologii napędów elektrycznych, a co za tym idzie, poprawienie się osiągów i wydajności proekologicznych motocykli, które trafiają na zwykłe drogi.
 

Kalendarz wyścigów motocykli elektrycznych:

TTXGP Ameryki Północnej
14–16 maja – AMA Motorcycle Sonoma Showdown
8–11 lipca – Mosport Canadian National
13–15 sierpnia – Virginia International Raceway

TTXGP Wielkiej Brytanii

3–4 lipca – Cadwell Park
17–18 lipca – Snetterton
11 września – Castle Combe
2–3 października – Brands Hatch
29 maja–11 czerwca – TTXGP 2010 Isle of Man TT

FIM ePower
8 kwietnia, Le Mans (Francja) – otwarcie 24-godzinnego wyścigu Le Mans
22 maja, Albacete (Hiszpania) – otwarcie 8-godzinnego wyścigu Albacete
12 września, Magny-Cours (Francja) – otwarcie wyścigu Bol d’Or
14 listopada, Doha (Katar) – otwarcie 8-godzinnego wyścigu Doha

Więcej w Elektryczność, Inne
Mission Motors potwierdza udział w TTXGP

Zespół zapowiada, że pojedzie na motocyklu bardzo podobnym do tego, który brał udział w zmaganiach w 2009, będzie z nim...

Zamknij