BMW zamierza wprowadzić seryjnie ABS do wszystkich modeli motocykli.

Niemal 23 lata temu jako jedna z pierwszych firm na świecie BMW wprowadziło ABS w niektórych swoich motocyklach. Teraz oficjalnie zapowiedziało, że system ten będzie seryjnie montowany we wszystkich motocyklach wyprodukowanych już w 2012 roku. Prawdopodobne jest, że podobnych oświadczeń możemy spodziewać się od wszystkich pozostałych producentów motocykli.

Pierwsze oficjalne oświadczenie wydało BMW Motorrad USA: “Proste, możliwość zatrzymania motocykla szybciej i w bardziej przewidywalny sposób pomaga motocykliście nie stać się częścią statystyki. Nadszedł czas, byśmy wszyscy w przemyśle motocyklowym docenili plusy ABS-u. Szeroko zakrojone testy ekspertów bezpieczeństwa, autorytetów w dziedzinie prawa oraz dziennikarzy pokazują, że ABS ogólnie redukuje liczbę wypadków i ratuje życie” – powiedział Pieter de Waal, wicedyrektor BMW Motrrad USA.

Ostatnie badania, wykonane przez amerykański Insurance Institute for Highway Safety (IIHS), pokazały, że motocykle wyposażone w ABS o 37% rzadziej biorą udział w wypadkach ze skutkiem śmiertelnym niż modele bez ABS-u. Dyrektor IIHS zapowiedział, że pochwala postawę BMW, która zapoczątkuje standardowe wyposażenie w ten system wszystkich motocykli. Jego zdaniem ostatnie badania wskazują na to, że większość motocyklistów chciałaby mieć ABS w swoim kolejnym jednośladzie.

Sprawa pozostaje mocno kontrowersyjna, ale jeśli Unia Europejska wprowadzi obowiązkowy ABS we wszystkich motocyklach, nie będziemy mieli wyjścia w stosowaniu tego systemu. Uprzedzając pytania miłośników szutrów i błota, BMW zapowiedziało, że motocykle z przeznaczeniem offroadowym otrzymają możliwość wyłączenia ABS-u. Co jednak, kiedy Unia zabroni nam i tego?

Więcej o motocyklach BMW

Więcej w Ze świata
Motocyklista zginął przez fotoradar?

Brytyjska policja sprawdza, czy fotoradar mógł przyczynić się do śmierci motocyklisty.

Zamknij