WSBK Portimao – Spies zgarnia tytuł! - Motogen.pl

Ostatnia tegoroczna runda zmagań World Superbike okazała się wyjątkowo emocjonująca. Tytuł Mistrza Superbike 2009 powędrował jednak do Bena Spiesa! Haga musi zadowolić się drugim miejscem w klasyfikacji generalnej.

Superbike
Za nami ostatnia tegoroczna runda World Superbike. Portimao okazało się wyjątkowo szczęśliwe dla Bena Spiesa, któremu udało się jednak pokonać Hagę i zdobyć mistrzowski tytuł. Już podczas klasyfikacji Amerykanin wykręcił rekord toru i zdobył Superpole. Także pierwszy wyścig należał do niego. Sporego pecha miał za to Haga, który zaliczył uślizg i nie dojechał do mety. Na drugim miejscu, po zaciętej walce z Biaggim, przyjechał Jonathan Rea spychając kierowcę Aprili na trzecią lokatę. Tuż poza czołówką uplasował się kierowca Ducati Shane Byrne. Ruben Xaus, dosiadający BMW, był siódmy za Fabrizio i Camierem.

Drugi wyścig Superbike wygrał Fabrizio. Zaraz za nim na metę wpadł Haga, a trzeci był Rea. Ben Spies wiedział, że wystarczy, by w tym wyścigu zajął szóste miejsce, aby pokonać Noriyuki w generalce. Teksańczyk jechał zatem dość zachowawczo i uważnie monitorował poczynania rywala. Ostatecznie drugi bieg zakończył na piątym miejscu. Czwarty ponownie był Shane Byrne.

Koniec końców tytuł Mistrza, po bardzo ciekawej walce trwającej cały sezon, przypadł Benowi Spiesowi, którego w przyszłym roku zobaczymy już w wyścigach z cyklu MotoGP. Haga musiał zadowolić się tytułem Wicemistrza; przegrał z Amerykaninem zaledwie sześcioma punktami. Trzecia lokata przypadła Michaelowi Fabrizio. Tuż poza czołówką znalazł się Max Biaggi, jadący na debiutującej w tegorocznych zmaganiach maszynie Aprili RSV4.

Klasyfikację konstruktorów natomiast wygrało włoskie Ducati. Yamaha musiał się zadowolić drugą lokatą. Pierwszą trójkę dopełniła Honda. Podobnie jak w przypadku kierowców, Aprilia zajęła miejsce tuż poza podium. Jednak ta włoska maszyna już w tym roku pokazała, że ma potencjał do wygrywania i w sezonie 2010 może nieźle namieszać. BMW ostatecznie musiało zadowolić się szóstą lokatą. Doświadczenia wyniesione z tegorocznych startów na pewno jednak zaprocentują w kolejnym sezonie zmagań Superbików.

Klasyfikacja generalna:
Kierowcy: 1. Spies 462; 2. Haga 456; 3. Fabrizio 382; 4.Biaggi 319; 5.Rea 315; 6. Haslam 241; 7.Checa 209; 8. Byrne 192; 9. Sykes 176; 10. Smrz 169.

Konstruktorzy: 1. Ducati 572; 2. Yamaha 505; 3. Honda 431; 4. Aprilia 329; 5. Suzuki 173; 6. BMW 141; 7. Kawasaki 76

Supersport
Tytuł Mistrza Supersport 2009, zgodnie z przewidywaniami, padł łupem Cala Crutchlowa. Warto wspomnieć, że ten sezon był debiutem zawodnika w tej rywalizacji. Eugene Laverty musiał zadowolić się tytułem Wicemistrza. Mimo wygrania ostatniego wyścigu, zabrakło mu do lidera siedmiu punktów. Pierwszą trójkę najlepszych uzupełnił Kenan Sofuoglu.

Portimao okazało się mało szczęśliwe dla naszego reprezentanta w tej klasie, Marcina Walkowiaka. Zawodnik dojechał bowiem do mety jako ostatni.

Kierowcy: 1. Crutchlow 243; 2. Laverty 236; 3. Sofuoglu 189; 4. Lascorz 163; 5. Foret 123; 6. Pitt 119; 7. West 117: 8. McCoy 98; 9. Aitchison 93; 10. Fujiwara 73:

Konstruktorzy: 1. Honda 297; 2. Yamaha 284; 3. Kawasaki 186; 4. Triumph 114; 5. Suzuki 30.

Superstock 1000
Tytuł Mistrzowski już podczas poprzedniej rundy na Magny-Cours trafił do Xaviera Simeona. Zawodnik jednak nie spoczął na laurach i wygrał także rywalizację w Portimao, kończąc sezon 2009 w pięknym stylu. Drugie miejsce, zarówno w generalce, jak i podczas ostatniego wyścigu, zdobył Corti. Trzecia lokata w klasyfikacji przypadła Maximowi Berger.

Kierowcy: 1. Simeon 225; 2. Corti 168; 3. Berger 138; 4. Fores 132; 5. Barrier 92; 6. Beretta 85; 7. Jesek 76; 8. Baz 61; 9. Mahr 48; 10. Giugliano 43.

Konstruktorzy: 1. Ducati 225: 2. Honda 172; 3. Suzuki 170; 4. Kawasaki 132; 5. Yamaha 126; 6. MV Agusta 26; 7. Aprilia 15

Superstock 600
Finałowy wyścig Superstock 600 miał bardzo emocjonujący przebieg. Pierwsza trójka – Bussolotti, Lonbois, Rea – po zaciekłej walce wpadła na metę zaledwie w ciągu pół sekundy. Daleko za nimi jechała reszta stawki. Nasz reprezentant, Andrzej Chmielewski, dojechał do mety na trzynastej pozycji. Polak w tegorocznej klasyfikacji zajął jedenaste miejsce.

Ostatecznie tegoroczną rywalizację zaledwie jednym punktem wygrał Gino Rea. Mimo zaciekłej walki, Bussolotti musi zadowolić się drugim miejscem. Trzecim zawodnikiem sezonu 2009 okazał się Petrucci.

1. Rea 154; 2. Bussolotti 153; 3. Lonbois 151; 4. Petrucci 146; 5. La Marra 104; 6. Guarnoni 104; 7. Guittet 78: 8. Kerschbaumer 76; 9. Karlsen 43; 10. Morelli 42