WSBK 2015: Pierwsza runda w Tajlandii - Motogen.pl

Tor został oddany do użytku pod koniec ubiegłego roku, a pierwsze informacje o jego budowie pojawiły się w czerwcu. Od rozpoczęcia budowy do jej zakończenia minęło więc niewiele czasu. Tajlandia jest ważnym krajem na motocyklowej mapie świata. To tam produkowane są motocykle takie jak chociażby Honda CBR250R czy CBR300R. W Tajlandii znajduje się również fabryka Ducati. W 2013 roku produkcję motocykli w tym kraju uruchomiło także BMW.

Chang International Circuit ma 4554 metrów długości i składa się z 12 zakrętów. Lokalne wyścigi samochodowe i motocyklowe ogląda tam każdorazowo ponad 100 tysięcy kibiców. Zainteresowanie rundą Superbike World Championship powinno być jeszcze większe.

Superbike
W klasie Superbike sezon rozpoczął się od mocnego uderzenia. Do ostatnich metrów toru Phillip Island walczyli ze sobą Jonathan Rea i Leon Haslam. Co roku przed australijską rundą odbywają się testy, więc zawodnicy byli bardziej wjeżdżeni w tor tuż przed startem. Wraz z kibicami mamy jednak nadzieję, że cały sezon będzie tak ekscytujący jak tegoroczna pierwsza runda. Po pierwszym dniu treningów wolnych na czele tabeli czasów jest Alex Lowes z czasem 1’34.685. Jonathan Rea traci do niego zaledwie 0.066 sekundy. Trzeci był Chaz Davies ze stratą 0.603. Dalej w pierwszej dziesiątce uplasowali się Haslam, Sykes, Guintoli, Bayliss, Baiocco, Torres i Salom. W tej rundzie startuje również zawodnik z Polski – Ireneusz Sikora. Zakończył on treningi na przedostatnim miejscu.

Supersport
W klasie Supersport pierwszą rundę zdominowały motocykle MV Agusta, a na czele tabeli znajdują się Jules Cluzel i Lorenzo Zanetti. Trzeci jest Gino Rea. Podczas pierwszych treningów na Chang International Circuit najszybszy był Kyle Smith na Hondzie. Brytyjczyk wykręcił czas 1’38.490. Za nim uplasowali się Kenan Sofuoglu ze stratą 0.267s i Jules Cluzel ze stratą 0.306s.

Sobotnie treningi wolne rozpoczną się o 3:45 naszego czasu i zakończą o 7:00. Kwalifikacje ruszą o 9:00 i zakończą się o 10:40. Pierwszy wyścig ruszy o 7:00.

Autor: Wojciech Grzesiak