WSBK 2014: Kawasaki zdominowało rundę w Misano - Motogen.pl

Superbike
W najmocniejszej klasie kwalifikacje wygrał Tom Sykes, a obok niego na włoskich maszynach stanęli Davide Giugliano na Ducati i Sylvain Guintoli na Aprilia. W drugim rzędzie znalazł się drugi z zawodników teamu Kawasaki – Loris Baz, a uzupełnili go Marco Melandri i Toni Elias, którzy jadą na motocyklach Aprilia.

W pierwszym wyścigu po starcie na prowadzenie wysunął się Toni Elias, a za nim byli Sykes, Guintoli, Baz i Giugliano. Hiszpan nie cieszył się długo prowadzeniem, ponieważ popełnił błąd i wyjechał z toru i to sprawiło, że spadł na siódmą pozycję. Prowadzenie objął Tom Sykes, który zaczął budować sobie przewagę nad resztą zawodników. O trzecie miejsce walczyli Marco Melandri i Chaz Davies. Pierwsze dwa stopnie podium należały do teamu Kawasaki, a zwycięzcą został Sykes, który prowadzi generalkę. Pojedynek o trzecie miejsce wygrał Marco Melandri.

Pierwszy wyścig Superbike – pierwsza piątka:
1. Tom Sykes
2. Loris Baz
3. Marco Melandri
4. Chaz Davies
5. Sylvain Guintoli

W drugim wyścigu najszybszy na starcie był Davide Giugliano, który tak się pospieszył, że ruszył jeszcze zanim zgasły czerwone światła, co oznaczało, że musiał przejechać przez aleję serwisową i spadł na odległe miejsce. Gdyby nie falstart to z pewnością bylibyśmy świadkami ciekawej walki o pierwsze miejsce z Tomem Sykes’em. Dzięki błędowi Giugliano Sykes mógł spokojnie popędzić po pierwsze miejsce. Problemy miał za to Loris Baz, którego pod koniec wyścigu dogonił i próbował wyprzedzić Marco Melandri. Zawodnik Kawasaki skutecznie odpierał ataki Włocha i obronił drugą pozycję. Podium było więc identyczne jak w pierwszym wyścigu.

Drugi wyścig Superbike – pierwsza piątka:
4. Sylvain Guintoli
5. Jonathan Rea

Supersport
Pole position w klasie Supersport zdobył Jules Cluzel jadący na motocyklu MV Agusta. Prowadzący generalkę Michael Vd Mark stanął tuż obok, a pierwszy rząd zamykał Raffaele de Rosa. Z drugiego rzędu startowali Sofuoglu, Wilairot i Zanetti.

Po starcie na prowadzenie wysunął się Cluzel, który od razu rozpoczął ucieczkę przed Sofuoglu i Vd Markiem. Na trzecim okrążeniu Vd Mark przestrzelił zakręt i wyprzedził go Patrick Jacobsen, który trzy okrążenia później znalazł się na drugiej pozycji po wyprzedzeniu Kenana Sofuoglu. Turecki zawodnik okrążenie później spadł jeszcze na czwarte miejsce wyprzedzony przez Vd Marka. Końcówka wyścigu upłynęła pod znakiem pojedynku Vd Marka z Jacobsenem o drugą pozycję.

Wyścig wygrał jadący bezbłędnie Cluzel, a jako drugi linię mety przekroczył Vd Mark. Jacobsen przekroczył linię mety jako trzeci i było to jego pierwsze podium w klasie Supersport.

Superstock 1000
Podczas włoskiej rundy wystartowali również zawodnicy Superstock 1000 FIM Cup. Kwalifikacje wygrał Lorenzo Savadori przed Leandro Mercado i Fabio Masseim.

Start należał do Lorenzo Savadoriego, który do samego końca utrzymał prowadzenie. Ondrej Jezek, który początkowo jechał na drugiej pozycji, spadł na czwarte, a później jeszcze na piąte miejsce. O trzecią pozycję walczyli Leandro mercado i Fabio Massei. Wyścig został przerwany czerwoną flagą po upadku jadącego na drugim miejscu Sandiego.

Zwycięzcą wyścigu został Savadori, a podium uzupełnili Mercado i Massei. Ondrej Jezek przesunął się na czwarte miejsce.

Wyścig Superstock 1000 – pierwsza piątka:
1. Lorenzo Savadori
2. Leandro Mercado
3. Fabio Massei
4. Ondrej Jezek
5. David McFadden

Podczas włoskiej rundy odbyły się również wyścigi klas Superstock 600 i European Junior Cup. W tej pierwszej na podium było obsadzone włoskimi zawodnikami, a stanęli na nim kolejno Faccani, Caricasulo i Stirpe. W European Junior Cup stanęli Augusto Fernandez, Matteo Ciprietti oraz Illian Fernandez.

Klasyfikacje generalne
W Superbike generalkę prowadzi Tom Sykes, który po rundzie we Włoszech ma 251 punktów. Drugi jest Sylvain Guintoli z 212 punktami, a zbliżył się do niego Loris Baz z 210 punktami na koncie.

W Supersport nadal sporą przewagę ma Michael Vd Mark z 135 punktami. Na drugim miejscu 107 punktów ma Jules Cluzel, a pierwszą trójkę zamyka Florian Marino z 85 punktami.

W Superstock 1000 na czele tabeli jest Leandro Mercado z 72 punktami. Na drugim miejscu znajduje się Lorenzo Savadori z 58 punktami. Taki sam stan konta ma Ondej Jezek będący na trzeciej pozycji.

W Superstock 600 prowadzi Faccani z 81 punktami, a za nim są Tuuli (58 pkt.) i Tessels (52 pkt.). W European Junior cup prowadzi Augusto Fernandez z 104 punktami, a za nim są Orellana (86 pkt.) i Miralles (62 pkt.).

Kolejna runda odbędzie się 6 lipca na torze Portimao.

Autor: Wojciech Grzesiak