CPN, czyli Centrala Produktów Naftowych, to państwowe przedsiębiorstwo, które od czasów powojennych do lat 90 było głównym źródłem zaopatrzenia zmotoryzowanej Polski w paliwa. Z kolei Petrochemia Płock zajmowała się głównie przetwarzaniem produktów naftowych, miała jednak również sieć swoich stacji. Obecnie całość działa pod skrzydłami również państwowego koncernu Orlen.

Władze Orlenu postanowiły uczcić dwudziestolecie połączenia CPN i Petrochemii Płock poprzez zmianę wystroju dwóch stacji benzynowych i przywrócenie im dawnych barw. Stacja CPN będzie otwarta na warszawskiej Pradze, a Petrochemii w Bodzanowie koło Płocka. Jeśli akcja spotka się z ciepłym odbiorem klientów, będzie rozszerzona na inne placówki Orlenu. Jest to wysoce prawdopodobne – obie dawne marki budzą w większości pozytywne skojarzenia, poza tym trwa nieprzerwana moda na styl retro.

Należy również wspomnieć, że samo logo CPN, stworzone w latach 60 przez Ryszarda Bojara, jest bardzo wartościowe. Jest ono przedstawiane jako jedno z arcydzieł sztuki użytkowej i wystawione w Muzeum Narodowym.

Więcej w Z Kraju
Fotoradary w Polsce – gdzie? Mapa

Na polskich drogach są miejsca, w których należy zachować szczególną ostrożność. I nie chodzi tutaj o przejścia dla pieszych, kręte...

Zamknij