Marzocchi miało być zamknięte w październiku, ale zostało podzielone na działy i odpowiednio sprzedane. Najszybciej kupca znalazł dział produkujący amortyzatory do rowerów, a przejęła go marka Fox.

Dział amortyzatorów dla motocykli przejęła z kolei włoska firma VRM, która produkuje części i świadczy usługi dla Ducati, Ferrari, MV Agusta i BMW. Przejęcie jest też o tyle ciekawe, że zarówno VRM jak i Marzocchi są zlokalizowane w tym samym regionie. Producent amortyzatorów będzie więc miał w pełni włoski kapitał.

Marzocchi zostało przejęte przez poprzedniego właściciela – amerykańską firmę Tenneco – w 2008 roku. Amerykanie zapłacili wtedy za Marzocchi 15 milionów dolarów. Kłopoty w raju zaczęły się w kwietniu ubiegłego roku, kiedy włoskie media informowały o kiepskiej sytuacji finansowej Marzocchi. Co ciekawe – już w 2011 roku pojawiły się pierwsze głosy o problemach producenta. Ostatecznie w sierpniu Tenneco zapowiedziało, że zamierza zamknąć fabrykę. Taki ruch kosztowałby amerykańską firmę 27 milionów dolarów, ale w dłuższej perspektywie pozwoliłby zachować w portfelu rocznie 7 milionów dolarów.

Tak się oczywiście nie stało, a Marzocchi pozostanie na rynku dzięki markom Fox i VRM.

Autor: Wojciech Grzesiak

Więcej w Biznes, Ciekawostki
Elektryczny unicykl wyjeżdżający z samochodu? Ford ma na to patent

Ford zarejestrował ciekawy wynalazek, który pozwala na zainstalowanie w samochodach tej marki elektrycznego unicykla.

Zamknij