Warszawa: sześć fotoradarów na moście Poniatowskiego zaczęło działać! - Motogen.pl

Fotoradary na moście Poniatowskiego właśnie ruszają do pracy. Liczba kierowców przekraczających prędkość już znacznie spadła.

W piątek 10 września, warszawski Zarząd Dróg Miejskich opublikował na swojej stronie radosną (jak dla kogo) nowinę: fotoradary na moście Poniatowskiego czas start!

W piątek fotoradary rozpoczęły już pracę, póki co w formie testowej, aby zweryfikować prawidłowość pomiarów. Jednak już w aktualnym tygodniu przełączone zostaną w tryb rejestracji naruszeń.

Oznacza to, że od około 15 września 2021 roku, wszystkie sześć fotoradarów zacznie już pracę, a kierowcy przekraczający dozwolone 50 km/h zostaną nagrodzeni zdjęciem i mandatem.

Sześć fotoradarów na moście Poniatowskiego – lokalizacje

Na trasie mostu Poniatowskiego stanęło łącznie sześć fotoradarów, po trzy w każdym kierunku. Każdy z nich fotografuje przejeżdżające pojazdy od przodu.

Fotoradary na jezdni w kierunku zachodnim zostaną ulokowane:
– w alei Poniatowskiego, przy wjeździe na most na wysokości Wału Miedzeszyńskiego,
– na wiadukcie między zabytkowymi wieżycami na wysokości ulicy Kruczkowskiego,
– na moście, przed przystankiem tramwajowym i węzłem z Wisłostradą.

Na jezdni w kierunku wschodnim fotoradary znajdą się:
– w Alejach Jerozolimskich, przy wjeździe na wiadukt mostu na wysokości budynku Muzeum Wojska Polskiego,
– na wiadukcie mostu, między zabytkowymi wieżycami na wysokości ulicy Solec,
– na moście, za węzłem z Wisłostradą i przystankiem tramwajowym.

Spór z Konserwatorem Zabytków

Z pomysłem postawienia fotoradarów wyszedł warszawski Zarząd Dróg Miejskich. Jako że z tego typu urządzeń mogą korzystać wyłącznie policja i Główny Inspektorat Transportu Drogowego, to ZDM zakupił urządzenia samodzielnie (koszt około 1,8 mln złotych), uzyskał zezwolenia i przekazał w użytkowanie GIDT-owi.

Początkowo w planie był odcinkowy pomiar prędkości i początkowo Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał opinię pozytywną. Jednak już po montażu sześciu fotoradarów pojawiły się wątpliwości co do ich umieszczenia i zaleceń. Po kontroli Konserwator wydał opinię, że fotoradary mogą stać i pracować, ale dwa z nich będą musiały zostać zdemontowane do 1 grudnia 2023 roku, kiedy to rozpocznie się remont mostu.

Wpływ fotoradarów na prędkość i bezpieczeństwo

ZDM donosi, że w ostatnich kilku latach na moście Poniatowskiego doszło do około trzydziestu wypadków, w których zginęły trzy osoby. W większości przypadków główną przyczyną była właśnie nadmierna prędkość.

Jednak już w czerwcu, gdy fotoradary stały i straszyły, ale jeszcze nie pracowały, to i tak były skuteczne. Liczba kierowców przekraczających prędkość spadła o połowę w porównaniu do pomiarów z 2018 roku. Liczba kierowców przekraczających prędkość o ponad 50 km/h, czyli takich, którzy powinni stracić prawo jazdy, spadła 20-krotnie.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany