W najbliższą sobotę, 17 września, po raz pierwszy w historii zawody Red Bull X-Fighters zostaną rozegrane na australijskiej ziemi. 12 zawodników na czele z Natem Adamsem, Danym Torresem i Robbiem Madisonem będzie walczyć o zwycięstwo na wyspie Cockatoo, w Sydney.

 

Nate Adams (USA) i Dany Torres (ESP) mają równe szanse na zgarnięcie tytułu mistrzaŚwiatowej Serii Red Bull X-Fighters 2011. Broniący tytułu Adams wygrał już w tegorocznym sezonie trzy przystanki (Brazylia, Włochy i Polska). Torres dwukrotnie zwyciężył – w Dubaju i Hiszpanii. „Oczywiście, że spróbuję wykorzystać swoją szansę na zdobycie tytułu, mimo, że to Nate ma przewagę” – powiedział Torres przed odlotem do Australii.

 

Adams kompletnie zdominował w tym roku rywali swoimi trikami i przemyślaną strategią startów w kolejnych przystankach serii. Mimo to spodziewa się w Sydney zaciętej walki. „Ciężko pracowałem podczas tej przerwy, chciałbym wygrać te zawody. Potem będziemy mogli o tym porozmawiać” – powiedział.

 

Robbie Madison jest w Australii bohaterem narodowym, nie tylko dlatego, że zdobył sławę, oddając spektakularne skoki na Kanałem Korynckim w Grecji oraz Tower Bridge w Londynie. „Wyspa Cockatoo będzie najważniejszym wydarzeniem sezonu dla wszystkich fanów i zawodników. Chcę się znaleźć na samym szczycie” – powiedział.

 

Levi Sherwood z Nowej Zelandii, jeden z najzdolniejszych młodych zawodników FMX, zaliczy w Sydney powrót po kontuzji, która wykluczyła go z rywalizacji przez większą część sezonu 2011. Z listy kontuzjowanych powraca także Australijczyk Josh Sheehan, który w tym roku dwa razy z rzędu stanął na podium we Włoszech i Madrycie, zajmując dwa trzecie miejsca. Odzwierciedleniem popularności tego sportu w Australii będzie lista startowa, na której pojawi się aż czterech Australijczyków – obok Maddisona i Sheehana wystąpią także Rob Adelberg i Cameron Sinclair.

 

Podczas zawodów Red Bull X-Fighters pojedynki jeden na jednego oceniać będzie międzynarodowe jury. Każdy przejazd na torze ma inne ograniczenie czasowe – w ćwierćfinałach zawodnicy mają 90 sekund, w półfinałach 75 sekund, a w finale 120 sekund. Sędziowie przyznają punkty w pięciu kategoriach, wyłaniając z danej pary zwycięzcę. W sezonie 2011 zawody Red Bull X-Fighters rozegrano w Dubaju (ZEA), Brasilii (BRA), Rzymie (ITA), Madrycie (ESP) oraz Poznaniu (POL).

 

Klasyfikacja generalna Red Bull X-Fighters:
1. Nate Adams (365 punktów)
2. Dany Torres (325 punktów)
3. Andre Villa (270 punktów)
4. Blake Williams (AUS/215 punktów)
5. Eigo Sato (180 punktów)
6. Robbie Maddison (AUS/160 punktów)

 

Lista startowa w Sydney:Josh Sheehan (AUS), Robbie Maddison (AUS), Levi Sherwood (NZL), Rob Adelberg (AUS), Adam Jones (USA), Dany Torres (ESP), Todd Potter (USA), Mike Mason (USA) , Eigo Sato (JPN), Cam Sinclair (AUS), Nate Adams (USA), Maikel Melero (ESP)

 

Transmisję na żywo z Red Bull X-Fighters w Sydney na żywo na orange.pl i w Orange sport w sobotę 17 września o 7:15 oraz na www.redbullxfighters.com.