Ukraińskie prawo jazdy na polskie: procedury, wymagania i ważność

Czy z ukraińskim prawem jazdy można jeździć po Polsce? Czy trzeba wymienić prawo jazdy z Ukrainy na polski dokument? Ile jest czasu, jakie są zasady i przepisy?

Konwencja Wiedeńska z 8 listopada 1968 roku pozwala na swobodne podróżowanie z polskim prawem jazdy we wszystkich krajach, które ją podpisały. Jest to ponad 50 państw, w tym także Ukraina. Bez problemu na polskim dokumencie będziemy poruszać się po krajach należących do Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Nie ma też powodu do obaw w przypadku wizyt w Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinie czy USA. W niektórych krajach potrzebne jest jednak Międzynarodowe Prawo Jazdy, które tak naprawdę jest odpisem oryginalnego dokumentu. Przyjrzyjmy się jednak ukraińskiemu prawu jazdy, gdyż w tej chwili dla wielu naszych wschodnich sąsiadów jest to sprawa niezmiernie ważna. W końcu prawo jazdy daje możliwość nie tylko przemieszczania się, ale w wielu przypadkach ułatwia podjęcie legalnej pracy. Na szczęście kategorie są zbliżone, chociaż w niektórych przypadkach kryteria wieku i podziału na podkategorie są różne: sprawdź artykuł prawo jazdy na motocykl – wiek w Polsce.

Czy ukraińskie prawo jazdy jest ważne w Polsce?

Czy ukraińskie prawo jazdy jest ważne w Polsce? Tak, jest honorowane, ale obowiązują pewne ograniczenia, a konkretnie 185 dni. Po tym okresie, jeśli obywatel Ukrainy przebywa na terenie Polski, powinien wystąpić o polskie prawo jazdy. Jeśli złoży odpowiednie dokumenty i posiada oryginalny, ukraiński dokument, jest to tylko formalnością. Pamiętajmy, że obywatele Ukrainy muszą mieć prawo jazdy przy sobie. Nie da się go potwierdzić w bazie danych po numerze PESEL. Jazda bez ważnego prawa jazdy może skończyć się bardzo wysokim mandatem. Zasady te dotyczą wszystkich kategorii, nie ważne czy jest to prawo jazdy na samochód, czy prawo jazdy motocykl.

Jak sprawdzić ukraińskie prawo jazdy

Niestety, nie ma prostego sposobu na sprawdzenie autentyczności ukraińskich praw jazdy. Nie istnieje bowiem żadna baza danych, ani rejestr takich dokumentów, informacji o prawdziwości takiego prawka nie uzyskamy także w urzędzie czy na policji.

Jak wymienić prawo jazdy ukraińskie na polskie

Teoretycznie po upływie 185 dni ukraińskie prawo jazdy w Polsce traci swoją ważność. Do tego czasu każdy obywatel Ukrainy posiadający prawo jazdy powinien wyrobić polski odpowiednik tego dokumentu. Nie jest to skomplikowana procedura i droga procedura, jednak całość zajmuje nieco czasu.

Co należy zrobić, by uzyskać polskie prawo jazdy? Należy się udać do starostwa powiatowego, albo urzędu miasta. Niezbędne są następujące dokumenty:

  • wypełniony wniosek (do pobrania w urzędzie)
  • dokument tożsamości
  • kserokopia prawa jazdy wraz tłumaczeniem wykonanym przez konsula lub tłumacza przysięgłego (oraz oryginał do wglądu)
  • paszport (do wglądu), kserokopia wizy, karty pobytu bądź zaświadczenia o studiowaniu
  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych
  • zdjęcie w kolorze (35×45 mm), wykonane nie wcześniej niż pół roku przed złożeniem wniosku
  • dowód uiszczenia obowiązkowej opłaty ewidencyjnej (50 groszy), opłaty za wydanie prawa jazdy (100 zł) oraz opłaty konsularnej (125 zł)

Tę ostatnią opłatę kierujemy do polskiego Konsulatu Ukrainy, który pośredniczy w uzyskaniu potwierdzenia legalności ukraińskiego dokumentu. Wszystkie numery kont znajdziemy w urzędach. O ile polski urząd ma 30 dni na wydanie polskiego prawa jazdy, to problemem jest właśnie uzyskanie owego potwierdzenia legalności. Szczególnie teraz, w czasie wojny jest to uzależnione od wielu czynników i cała operacja może trwać nawet 3-4 miesiące. Dopiero po otrzymaniu odpowiedniego potwierdzenia polski urząd może zacząć procesować dokumenty i przejść do wydania prawa jazdy.

Dodatkowe prawa – jazda z ukraińskim prawem jazdy

Ze względu na sytuację za naszą wschodnią granicą, specjalna ustawa pozwoliła na przedłużenie terminu ważności ukraińskiego prawa jazdy do końca 2022 roku. Dotyczy to jednak tylko tych osób, które przekroczyły granicę po 24 lutego 2022 roku. Obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski przed rozpoczęciem wojny ten przepis nie obowiązuje. Osoby uciekające przed wojną mogą liczyć też na 30 dni darmowego ubezpieczenia OC (w innym przypadku niezbędna jest albo zielona karta, albo ubezpieczenie wykupione w Polsce na prawach rynkowych). Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla w naszym kraju? Na szczęście są to kwoty dużo niższe niż w przypadku samochodów. Co ciekawe, w Ukrainie nie funkcjonuje takie coś jak przegląd motocykla. Nie musimy więc robić badania technicznego w Polsce.

Zagubione ukraińskie prawo jazdy

Niestety w takim przypadku nie ma możliwości uzyskania duplikatu za pośrednictwem polskiego urzędu. Nieszczęśnik, który zgubił swoje prawo jazdy będzie musiał w Polsce przejść kurs i zdać egzamin.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany