autor: Janusz Bębenek

A teraz coś z zupełnie innej beczki. Koncepcje latających motocykli pojawiają się dosyć często, są to jednak zazwyczaj konstrukcje zbliżone do dronów, z napędem śmigłowym. Firma Jetpack Aviation, słynąca do tej pory z budowania “latających” plecaków, zaproponowała latający motocykl napędzany zespołem czterech silników turboodrzutowych.

Zespół napędowy generuje ciąg pozwalający na lot 105-kilogramowej konstrukcji z pilotem o masie do 109 kg, na wysokości do 4500 metrów, z prędkością do 240 km/h. Czas lotu zależny jest od wagi pilota, wysokości i gęstości powietrza oraz rodzaju zastosowanego paliwa. Nie są to wartości oszałamiające – The Speeder może się utrzymać w powietrzu przez maksymalnie 22 minuty. Silniki maszyny mogą korzystać z kerozyny, paliwa JetA lub zwykłego oleju napędowego.

Pojazd sterowany jest ręcznie lub elektronicznie, z możliwością samostabilizacji i zawiśnięcia w powietrzu, tak jak klasyczne drony, nawet w przypadku wyłączenia jednego z czterech silników. Wyposażony jest ponadto w 12-calowy ekran dotykowy z nawigacją i łączność radiową. The Speeder produkowany będzie w kilku wersjach, w tym spełniającej wymogi dla pojazdów ultralekkich, niewymagających licencji pilota.

Zdecydowanie ultralekka nie jest natomiast cena tego wehikułu. The Speeder kosztuje w Stanach równowartość 1,5 mln zł. Można już składać zamówienia.