Kupując akcesoria czy odzież motocyklową często stajemy przed wyborem, czy kupić model tańszy, droższy, wyższy czy niższy i czym tak naprawdę różnią się one między sobą. W nasze ręce tym razem wpadły gogle O’neal Blur B1 i O’neal Blur B2. 

 

Modele te – patrząc pobieżnie – są do siebie dość podobne. Różnice tkwią w detalach, które mogą mieć znaczny wpływ na wygodę oraz udoskonalona wentylacja. Od pewnego już czasu użytkuję obydwa modele gogli O’neal. Blur B2 jest najwyższym i najbardziej wypasionym modelem w ofercie O’neal, B1 natomiast jest nieco skromniejszy, za to dostaniemy go w przystępnej cenie.praktyczność ich użytkowania. Najistotniejszymi zmianami w modelu B2 względem B1 jest z pewnością zastosowany system mocowania paska oraz udoskonalona wentylacja.


Od pewnego już czasu użytkuję obydwa modele gogli O’neal. Blur B2 jest najwyższym i najbardziej wypasionym modelem w ofercie O’neal, B1 natomiast jest nieco skromniejszy, za to dostaniemy go w przystępnej cenie.

 

>>Przeczytaj test gogli O’Neal Blur B2<<

Wrażenia ogólne

Gogle występują w różnych wariantach kolorystycznych i w bardzo ciekawych grafikach. Blur B1 dostępny jest aż w 6 malowaniach (Woody, Patch, Mirror, Hustler, Hurricane, Crawler), natomiast dla modelu B2 przewidziano 5 wariantów kolorystycznych (Volt, Frenzy, Phobia, Logger i Karma). Uważam, że każdy znajdzie odpowiadający mu zestaw kolorystyczny. Jak wiadomo, kolor nie ma wpływu na walory użytkowe, więc przejdźmy do konkretów. Anti-fog w obydwu produktach O’neal spełnia swoją funkcję. Gogle nie parują nawet w najbardziej deszczowe dni. System wentylacji również stoi na wysokim poziomie, jednak w modelu B2 jest bardziej wydajny. W upalne dni model B2 nigdy nie rozczarował mnie dyskomfortem termicznym w obrębie oczu, co niestety zdarzało się podczas użytkowania Blur B1.


Dużą zaletą gogli marki O’neal jest bardzo gruba gąbka wokół wewnętrznej strony. Dzięki niej gogle idealnie przylegają do twarzy. Gąbka zapewnia szczelne połączenie, dzięki czemu nie przedostają się drobiny kurzu wystrzeliwane spod kół innych zawodników.


Zarówno model Blur B1, jak i B2 jest bardzo lekki, przez co wygodnie się w nim jeździ, a jego wąska budowa daje nam duże pole widzenia. Pianka wyściełająca gogle od środka gwarantuje komfort noszenia oraz dobrze wchłania pot. Dzięki temu mając założone gogle, pozbywamy się tego dziwnego, irytującego uczucia jakby coś zaciskało nam nos. 

Dostępne wzory Blur B1

Dostępne wzory Blur B2

Szybki, zrywki i roll-off

Gogle B1 oraz B2 mają szybkę wykonaną z tego samego materiału. Jak zapewnia producent, jest on odporny na zarysowania i uszkodzenia. Powiedzmy sobie szczerze, wszystkie szybki niezależnie od marki w końcu się porysują i zmatowieją. O’neal zadbał o to, by wymiana zniszczonej sztuki nie była kłopotliwa i kosztowna. Zwykłe szybki kupimy już za 35zł, podwójna kosztuje 68 zł. Szczególnej troski wymaga szybka lustrzana z modelu B1. Bezpiecznie czyścić można ją praktycznie tylko wodą z mydłem, gdyż próby czyszczenia detergentem mogą doprowadzić do jej zniszczenia.


Zrywki dostępne są zarówno do modelu B1, jak i B2. Stosowanie zrywek znacznie przedłuży żywotność szybki, a dodatkowo pozwoli sprawnie oczyścić pole widzenia podczas zawodów. Cena zestawu 20 zrywek dla B1 to wydatek 55 zł, dla B2 59 zł.


Zwolennicy systemu roll-off, czyli wysuwanej taśmy z zasobnika zamontowanego na boku gogli, zmuszeni będą do wyboru modelu B1. Producent nie przewidział tego rozwiązania dla Blur B2. Niestety, system roll-off możemy dokupić jako sprzęt akcesoryjny, a jego cena jest praktyczne równowartością ceny gogli B1.Gogle Blur 2 przypadną też do gustu osobom, które mają wadę wzroku, gdyż pasuje pod nie większość okularów korekcyjnych. Dzięki temu w tym modelu możecie spokojnie śmigać w terenie, mając na nosie jeszcze dodatkową parę szkieł.  

Pasek gogli

Pasek mocujący gogle do kasku jest identyczny w obydwu modelach. Jednak jego sposób zamocowania do gogli diametralnie się różni. W Blur B1 pasek zamocowany jest klasycznie na końcach gogli, natomiast w modelu B2 wykorzystano tzw. „skrzydełka”. System ten pozwala o wiele mocniej docisnąć gogle do twarzy, co zapewnia idealną szczelność.


Marka O’neal pokryła pasek od wewnętrznej strony silikonowym szlaczkiem, co zapobiega jego ześlizgiwaniu się z powierzchni kasku i gwarantuje dobre trzymanie gogli. 

Podsumowanie

Obydwa modele są solidnymi i profesjonalnymi goglami motocrossowymi, różnice tkwią w detalach. Moim faworytem stał się model B2. Głównie za sprawą mocowania paska gogli na skrzydełkach, dzięki któremu gogle jeszcze lepiej przylegają do twarzy niż przy klasycznym rozwiązaniu. Jednak czasem w bardzo słoneczne dni brakuje mi lustrzanej szybki dostępnej dla gogli B1. Na plus wyższego modelu jest też, według mnie, system wentylacji. W moim odczuciu działa on odrobinę wydajniej niż w „jedynkach”. Gogle bez problemu dopasujecie do właściwie wszystkich dostępnych na rynku kasków, więc nie powinniście mieć problemu z dobraniem ich pod siebie. Kolorowy i efektowny design sprawia, że Blury przyciągają wzrok i po prostu fajnie wyglądają. Który model warto wybrać? Decyzję pozostawiam Wam, ponieważ ten wybór zależy od indywidualnych preferencji rajdera. 

 

>>O’Neal – z pasji do off-roadu<<

Szybkie fakty

  Blur B1 Blur B2
Cena: 209 zł 249 zł
Cena szybki: 35 zł 35 zł
Cena szybki lustrzanej: 42 zł niedostępna
System roll-off: za dopłatą niedostępny
System mocowania paska: klasyczny skrzydełka
Cena zrywek: 55 zł 59 zł

 

Więcej w Testy Moto
Lazer Corsica – modułowa okazja

Do redakcyjnego laboratorium trafił Lazer Corsica, kask modułowy ze średniego przedziału cenowego. Jak sprawdził się podczas jazdy w różnych warunkach,...

Zamknij