Szwajcaria zniosła zakaz organizowania wyścigów. Trwał 63 lata i był wynikiem wypadku z 1959 roku…

Wspomniana tragedia wydarzyła się we Francji, na torze Le Mans. W wyniku wypadku podczas wyścigu Formuły 1 zginął kierowca Mercedesa Pierre Levegh oraz 82 widzów. 120 kolejnych osób odniosło obrażenia. Dlatego władze Szwajcarii postanowiły zabronić organizowania wszelkich wyścigów na terenie kraju. F1 zorganizowany w Bremgatenring w 1958 był ostatnim, szwajcarskim wyścigiem.

Tymczasem szwajcarskie władze uchyliły wspomniany zakaz organizowania wyścigów torowych. Mimo że społeczeństwo nie jest entuzjastycznie nastawione do przekraczania prędkości i szybkiej jazdy, w garażach kolekcjonerów z tego kraju znajdziemy mnóstwo perełek. Szwajcarzy uwielbiają wszelką możliwą motoryzację.

Przez wiele lat różne organizacje próbowały zmienić decyzję władz, ale społeczeństwo popierało zakaz. Dopiero ostatnie argumenty środowisk sportowych przekonywały, że standardy bezpieczeństwa są dzisiaj dużo wyższe, a ofiary śmiertelne wśród kierowców i kibiców zdarzają się niezmiernie rzadko. Obie izby parlamentu zatwierdziły zmianę, a pierwszymi wyścigami w tym górskim kraju zapewne staną się szwajcarskie mistrzostwa supermoto, organizowane na razie w innych krajach. Dobra zmiana!


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany