Suzuki - co warto wiedzieć o tej marce? Historia firmy

Suzuki to jeden z najlepiej rozpoznawalnych producentów motocykli i samochodów na świecie. Z jakiego kraju pochodzi Suzuki, jaka była historia tej marki oraz kiedy powstało logo Suzuki?

Oczywiście kraj pochodzenia Suzuki to Japonia. Suzuki jest jednym z producentów tzw. wielkiej japońskiej czwórki zaraz obok Hondy, Kawasaki i Yamahy. Kraj pochodzenia Suzuki jest ściśle związany rozwojem i kierunkiem rozwoju tej marki. Wszak polityka Japonii i wojenne otoczenie ekonomiczne miały ogromny wpływ na kształtowanie się przedsiębiorstw z tego kraju na przełomie lat 30. i 40. XX wieku.

Suzuki – jaka to marka?

Jaka to marka? Oczywiście na wskroś japońska! Założycielem Suzuki był urodzony w Japonii (w dzisiejszym Hamamatsu) Michio Suzuki i to od jego nazwiska pochodzi nazwa marki.  Młody Suzuki w roku 1909 założył swój pierwszy warsztat konstruujący krosna. Firma nosiła wtedy nazwę Suzuki Loom Works.

Ponad 100 lat temu krosna, a dziś luksusowa marka Suzuki produkująca motocykle, samochody, czy silniki zaburtowe… To brzmi jak temat na dobry film! Skoro już wiemy czyja to marka, prześledźmy w skrócie jej ciekawą historię.

Suzuki – logo

Jakie jest logo Suzuki Motor Co. Ltd.? Stanowi je wystylizowana litera „S” z nadanymi charakterystycznymi, ostrymi kształtami. Nie występują różnice pomiędzy logo Suzuki dla samochodów i motocykli.

Suzuki na ogół stosuje logo w formie charakterystycznej litery „S” w kolorze czerwonym z dołączoną pełną nazwą Suzuki w kolorze niebieskim. Oczywiście nie dotyczy to stosowania logo Suzuki na samych pojazdach, gdzie pojawia się jedynie logo w formie stylizowanego znaku „S” w kolorze polerowanego srebra.

Logo Suzuki
Logo Suzuki

Znane nam dziś logo Suzuki Motor pojawiło się po raz pierwszy w podobnej formie w roku 1958. Początkowo była to czarna litera na białym tle. Pełną nazwę w logo Suzuki dołączoną do charakterystycznej litery „S” stosuje się dopiero od roku 1990.

Suzuki Across Plugin Hybrid - fot Tomazi_pl
Suzuki Across Plugin Hybrid – fot Tomazi_pl

Suzuki – kraj pochodzenia

W przypadku Suzuki kraj producenta miał ogromny wpływ na kierunek rozwoju firmy. Pierwszy prototypowy samochód Suzuki powstał już w roku 1938, ale jego produkcja była nieopłacalna ze względu na prowadzone przez Japonię w tamtym czasie działania wojenne.

Pochodzenie Suzuki wiążę się również z typową dla Japonii pracowitością, etosem pracy, dyscypliną i wytrwałością. Michio Suzuki powrócił do myśli o produkcji pojazdów w czasach powojennych. W roku 1951 do produkcji wprowadzono pierwszy lekki motorower Suzuki Power Free.

Od roku 1955 produkowano pierwszy w historii samochód Suzuki, a był nim model Suzukilight. Jak widać krajem, jaki produkuje pojazdy Suzuki, była od pierwszych dni Japonia i tak jest niezmiennie aż do dziś.

W roku 1961 wyodrębniono część firmy zajmującą się produkcją maszyn tkackich. Suzuki coraz mocniej koncentrowało się na produkcji pojazdów pod swoją marką. Pierwszy samochód terenowy Suzuki, czyli model Jimny, zadebiutował w roku 1970.

Historia motocykli Suzuki

Już w roku 1962 Suzuki zdobyło swój pierwszy tytuł Mistrzostw Świata w klasie 50 cm3 na wyspie Man. Rok później sprzedano pierwsze motocykle Suzuki na rynku amerykańskim, gdzie niedługo później Suzuki stało się jedną z wiodących marek motocyklowych.

W roku 1971 na rynku pojawił się model Suzuki GT 750, czyli pierwszy w historii motocykl produkcji japońskiej z silnikiem chłodzonym cieczą. Lata 70. to dla marki Suzuki również intensywny rozwój i debiuty na kolejnych światowych rynkach.

Ponadto Suzuki w latach 70. zaprezentowało pierwszy motocykl z silnikiem Wankla, a także odniosło duże sukcesy w sporcie w serii Motocross World Championship w klasie 125 cm3.

Lata 80. to wręcz lawina kolejnych sportowych sukcesów, obecność na nowych rynkach i dalszy dynamiczny rozwój produkcji, a także nowe modele i innowacje. W połowie lat. 80 zadebiutował sportowy Suzuki GSX-R 750, który był najpopularniejszym modelem w swojej klasie przez kolejne 15 lat!

Na początku lat 90. XX zmieniono nazwę firmy na Suzuki Motor Corporation. W roku 1999 na rynku pojawiła się pierwsza generacja modelu Suzuki GSX 1300 R Hayabusa. W roku 2000 Suzuki uznano za najszybciej rozwijającą się japońską firmę motoryzacyjną w USA (wg. czasopisma Automotive News).

Suzuki Hayabusa 2021 - fot Tomazi.pl
Suzuki Hayabusa 2021 – fot Tomazi.pl

Oferta Suzuki w ostatnich latach pokrywała niemal wszystkie kategorie motocykli, w tym również kategorię motocross. Tutaj warto wspomnieć m.in. o tak rozpoznawalnym modelu jak Suzuki RM-Z450.

Jeśli macie motocykl Suzuki lub jakikolwiek inny, to może was zainteresować również nasz artykuł dotyczący ubezpieczenia AC na motocykl.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany