Yamaha - poznaj historię tej marki

Motocykle Yamaha są znane na całym świecie, a logo motocykli Yamaha rozpoznają już nawet dzieci. Salony Yamaha można znaleźć w największych miastach w Polsce. Poznajcie ciekawą historię Yamahy!

Yamaha to marka japońskich motocykli i skuterów. Charakterystyczny znaczek Yamaha nawiązuje jednak do tradycji tej marki związanych z muzyką, jako że Yamaha to również japoński koncern instrumentów muzycznych.

Mówiąc o Yamaha Motor Company mówimy o historii motocykli Yamaha, która rozpoczęła się dopiero w roku 1955. Tymczasem firma produkująca pianina i organy została założona przez Tokurasu Yamaha ponad pół wieku wcześniej, bo już w roku 1887.

2012 Yamaha YZF-R1
2012 Yamaha YZF-R1

Dziś salony Yamaha można znaleźć we wszystkich największych miastach w Polsce. Na mapie z salonami Yamaha pojawiają się m.in. Warszawa, Łódź, Wrocław, Szczecin, Rzeszów, Kraków, Białystok, Gdańsk, Gdynia, Poznań, Bydgoszcz, Olsztyn, Gorzów Wielkopolski i wiele innych. Kompletną mapę ze wszystkimi salonami Yamaha oraz dokładnymi adresami salonów Yamaha w Polsce można znaleźć na oficjalnej stronie Yamaha Motor.   

Yamaha logo – co oznacza?

Na każdym z salonów Yamaha widnieje charakterystyczne logo. Co oznacza logo Yamaha i skąd się wzięło? Dlaczego akurat taki znaczek Yamaha wybrała na swoje logo i jaka była jego historia? Logo Yamaha przypominające to współczesne zostało użyte po raz pierwszy już w roku 1916. Pojawiające się na nim elementy to trzy skrzyżowane kamertony, co stanowiło nawiązanie do produkowanych przez Yamahę instrumentów muzycznych.

Logo Yamaha ma długą historię i na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci przechodziło liczne zmiany oraz modyfikacje. W formie wyraźnie przypominającej logo Yamahy znane nam dziś, występuje od roku 1964. Co przedstawia logo Yamaha? Są to trzy skrzyżowane kamertony wpisane w koło.

Co ciekawe, to oficjalne logo Yamahy obowiązujące obecnie dla motoryzacji (Yamaha Motor) i pojawiające się na motocyklach i skuterach Yamaha, różni się nieco od tego zarezerwowanego dla instrumentów muzycznych (Yamaha Corporation).

Jak odróżnić „muzyczne” i „motocyklowe” logo Yamahy? Najłatwiej po długości trzech kamertonów, które w przypadku sygnowania instrumentów muzycznych (pianina, fortepiany) są krótsze, a w przypadku motocykli i skuterów Yamaha wchodzą na pole otaczającego je pierścienia. Sam napis Yamaha również jest nieco inny (niżej zakończony brzuszek litery M).

Tak czy inaczej znaczek Yamaha symbolizujący trzy skrzyżowane kamertony pojawia się na kolejnych modelach motocykli i skuterów, co stanowi pretekst, aby niekiedy żartobliwie lub wręcz nieco uszczypliwie nazywać pojazdy Yamahy „fortepianami”.

Yamaha TMAX 2022
Yamaha TMAX 2022

Jeśli jesteście właścicielami używanego motocykla Yamaha może was zainteresować również nasz artykuł na temat badań technicznych, który znajdziecie pod hasłem przegląd motocykla.

Pomożemy wam również w odpowiedzi na pytanie jaki akumulator do motocykla wybrać.

Yamaha – kraj pochodzenia

Jaki jest kraj pochodzenia motocykli Yamaha? Oczywiście Yamaha Motor pochodzi z Japonii. Obok Kawasaki, Suzuki oraz Hondy Yamaha należy do tzw. „wielkiej japońskiej czwórki”. Yamaha to zatem japońskie motocykle i skutery lub pianina, bo jak już wspomniałem, firma do dziś niezmiennie trudni się również wytwarzaniem wysokiej jakości instrumentów muzycznych.

Pochodzenie Yamahy ma oczywiście ogromny wpływ na charakter i wygląd ich współczesnych motocykli i skuterów. Charakterystyczny design bywa niekiedy kontrowersyjny, jak np. w przypadku mrocznej serii MT po 2020 roku.

Yamaha – co to znaczy w języku japońskim? Słowo Yamaha nie ma żadnego znaczenia – nazwa marki pochodzi od nazwiska założyciela, czyli Tokurasu Yamaha.

Yamaha – historia marki

Yamaha zajmuje się produkcją motocykli od połowy lat 50. XX wieku. Manufaktura powstała z przekształcenia zakładu wytwarzającego w czasach wojennych części lotnicze.

Pierwszym wyprodukowanym modelem w historii marki była Yamaha YA-1 napędzana silnikiem o pojemności 125 cm3. Model wzorowano na DKW RT 125. Ten historyczny, pierwszy motocykl Yamaha już opisywaliśmy.

Niedługo później pojawiły się pierwsze sukcesy w sporcie, a do oferty wprowadzano kolejne modele.

Yamaha Tenere 700 Rally 2021
Yamaha Tenere 700 Rally 2021

Yamaha stała się popularna jako marka japońskich motocykli i skuterów w latach 60. i 70. XX wieku. Nastąpił szybki rozwój i ekspansja na rynki zagraniczne, w tym również rynek amerykański. Ogromne sukcesy w historii Yamahy, zarówno w sporcie, jak i w sprzedaży, nastąpiły kolejno w latach 80. i 90.

Najpopularniejsze i najlepiej rozpoznawalne modele motocykli Yamahy w historii to z pewnością XT 600 Tenere, sportowe YZF R6 i YZF R1, czy później również turystyczna FJR 1300. Do tego oczywiście prawdziwa klasyka gatunku, czyli XJR 1300. Nie można tu nie wspomnieć o popularnym modelu Fazer, cruiserach Drag Star, czy chopperach spod znaku Virago w kilku kategoriach pojemnościowych.

Wiele egzemplarzy wspomnianego, kultowego modelu XT 600 Tenere, zachowało się do dziś w dobrym stanie. Model ten ma wciąż swoich wiernych fanów, co można zobaczyć na poniższym filmie.

Yamaha walczyła o swoje miejsce na rynku nie tylko we wszystkich kategoriach motocykli, ale również w takich sektorach jak silniki zaburtowe do łodzi, quady, pojazdy UTV, skutery śnieżne, czy skutery wodne.

Spośród bardziej współczesnych motocykli Yamaha należy oczywiście wymienić model MT-07, Tenere 700, czy Tracer. Obecnie znakomicie rozpoznawalne są również skutery Yamaha takie jak cała seria XMAX, czy absolutnie kultowy model TMAX z mocnym dwucylindrowym silnikiem.

Jeśli jesteście właścicielami używanego motocykla lub skutera marki Yamaha może was zainteresować również nasz artykuł, w którym doradzamy jak dobrać i gdzie kupić opony do motocykla.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany