Sobotni (16 czerwca) przystanek Red Bull X-Fighters w Turcji został odwołany ze względu na silny i porywisty wiatr, który pokrzyżował plany trzeciej rywalizacji w ramach tej najbardziej prestiżowej serii FMX na świecie.

 

Mimo ogromnego wysiłku organizatorów, pierwsza w historii turecka edycja Red Bull X-Fighters musiała zostać odwołana po tym, jak nad Stambułem rozszalała się wichura. Prędkość wiatru nad Bosforem wynosiła nawet 45 km/h.

 

Jak komentuje Dyrektor Sportowy zawodów, Tes Sewell: 'Na tym poziomie konkurencji nie ma żadnego miejsca na błędy. Przy takich warunkach atmosferycznych motocykl może zostać zwiany z kursu, a to może uniemożliwić bezpieczne wylądowanie. Silne podmuchy wiatru stanowiły decydujący czynnik, który zaważył na decyzji o odwołaniu tureckiej rywalizacji”.

 

Zawody nie zostaną powtórzone. W ten sposób tegoroczna Światowa Seria Red Bull X-Fighters ograniczy się do pięciu przystanków.

 

’Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo zawodników” – dodaje Sewell. – 'Wszyscy czujemy żal i rozczarowanie w związku z odwołaniem przystanku w Stambule. Złe warunki atmosferyczne uniemożliwiły nam zaprezentowanie tureckim fanom rywalizacji FMX na najwyższym poziomie”.

 

Załoga Red Bull X-Fighters dokonała w ostatnich trzech dniach iście heroicznego wyczynu przeniesienia całego toru i specjalnie zbudowanej infrastruktury spod zamku Yedikule na stambulską starówkę. Przenosiny były konieczne z powodu cofnięcia pozwolenia na organizację zawodów przez miejscowe władze. Niestety, ogromny wysiłek poszedł na marne z powodu fatalnej pogody.

 

Na koniec dobra wiadomość dla wszystkich fanów Red Bull X-Fighters – następny przystanek Światowej Serii 2012 to Madryt, gdzie najlepsi zawodnicy FMX pokażą swoje nieprzeciętne umiejętności już 20 lipca. Tradycyjnie zawody odbędą się na słynnej arenie korridy Plaza de Toros de las Ventas, gdzie zawody goszczą już od ponad dekady. Później, 11 sierpnia, rywalizacja dotrze do Monachium, a koniec całego tournee to przystanek w Sydney, zaplanowany na 6 października.