W informacji czytamy: „Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało 28 kwietnia br. Ambasadzie Federacji Rosyjskiej notę dyplomatyczną z informacją o braku zgody kompetentnych władz RP na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestników grupy „Motocykliści Rosyjscy”. Podstawą do podjęcia decyzji odmownej było zapewnienie ochrony porządku publicznego.

MSZ RP nie akceptuje nieuprawnionych działań strony rosyjskiej, prowadzonych na płaszczyźnie relacji bilateralnych oraz na forum międzynarodowym. Działania te są podejmowane w ramach kampanii dezinformacyjnej w odniesieniu do realizacji przez stronę polską zobowiązań wynikających z Umowy między Rządem RP a Rządem FR o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z 22 lutego 1994 r., która jest ukierunkowana na dyskredytację polityki rządu Rzeczypospolitej Polskiej wobec Federacji Rosyjskiej.”

Podobnie jak w ubiegłym roku chodzi o przejazd kilkudziesięciu motocyklistów z klubu „Nocne Wilki”, którzy wybierali się do Berlina na rajd „Drogi zwycięstwa” z okazji 71 rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Rosyjskie MSZ wezwało polską ambasador w Rosji i na jej ręce złożyło protest przeciwko tej decyzji.

Z komunikatu Stowarzyszenia Rajd Katyński wynika, że rosyjscy motocykliści mieli przejechać 1 maja z Brześcia do Warszawy i odwiedzić m.in. Grób Nieznanego Żołnierza, Cmentarz-Mauzoleum Żołnierzy Sowieckich, Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnego dnia mieli pojechać do Wrocławia. Stowarzyszenie Rajd Katyński zachęcało do towarzyszenia rosyjskim motocyklistom w ich przejeździe przez Polskę.

Nocne Wilki to najstarszy rosyjski klub motocyklowy – istnieje od 1989 r. Jego przywódca Aleksander “Chirurg” Załdostanow otrzymał z rąk Putina Order Honoru, jedno z najwyższych rosyjskich odznaczeń, w Rosji kreowany jest na wzór patriotyzmu. Uważa się za antykomunistę, ale mówi np. że w dawnym ZSRR tylko jedno było złe – walka z Cerkwią i wiarą chrześcijańską. Nocne Wilki otwarcie popierają politykę Putina wobec Ukrainy – aneksję Krymu i wojnę w Donbasie. Przywódca Nocnych Wilków znalazł się też na czarnej liście osób z zakazem wjazdu do USA, a członkom zamrożono konta, prowadzone w amerykańskich bankach.

Więcej w Z Kraju
Dni otwarte w Inter Motors Radom – 10% rabatu!

Już w piątek i sobotę 29 i 30 kwietnia 2016 w SALONIE INTER MOTORS Radom przy ul. Miłej 17 odbędą...

Zamknij