MV Agusta wraz z włoskim dziennikarzem Valerio Boni podjęli się karkołomnego wyzwania: celem było odwiedzenie 11 krajów i przejechanie ponad 2000 kilometrów, a wszystko motocyklem w ciągu 24 godzin! I udało się!

Szwecja, Dania, Niemcy, Niderlandy, Belgia, Luksemburg, Francja, Szwajcaria, Lichtenstein, Austria, Włochy. Dokładnie tak wyglądał plan podróży, a bronią do zdobycia celu, to znaczy motocyklem była MV Agusta Turismo Veloce Lusso SCS.

Przebieg podróży przez 11 krajów w ciągu 24h

Przedsięwzięcie nazwane zostało Turismo Veloce Europe Endurance, a Boni ruszył dokładnie o 17:38 najdłuższego dnia roku, czyli 21 czerwca. Początek podróży był na stacji benzynowej na zachodzie Malmo, w Szwecji. Po kilku kilometrach, ikonicznym mostem na Sundem Boni wjechał do Danii.

Pogoda zmieniała się kilkakrotnie. W Szwecji było zaskakująco ciepło, w Danii wiała przyjemna bryza, a granica z Niemcami przywitała Boniego widowiskowym zachodem słońca. Niestety wraz z nocą zaczęła się solidna ulewa, która trwała do południa następnego dnia, kiedy to zrobiło się też cieplej.

Średnia prędkość wymagana do osiągnięcia celu nie była nadmiernie wysoka, ale roboty drogowe i ograniczenia prędkości nie pozostawiały zbyt wiele marginesu. Po pierwszych 5 godzinach średnia wynosiła 100 km/h, a Boni wyprzedzał harmonogram. Na przystanki i relaks nie było czasu. Na trasie Niderlandach miał miejsce wypadek, przez co Boni jechał objazdem – to skróciło wprawdzie dystans, ale jednocześnie znacznie go zwolniło, stawiając rekord pod znakiem zapytania.

Galeria zdjęć z podróży