Wygląd i jakość

wykonania

Testowane rękawice zapewne spodobają się osobom lubiącym rzeczy proste, dobrze wykonane i bez zbędnych bajerów. To właśnie cecha GT-1, a wygląd dzięki powściągliwej stylistyce sprawia, że mogą ich używać posiadacze szerokiej gamy jednośladów, od skuterów poprzez nakedy, do największych maszyn turystycznych. Dobra jakość użytych materiałów, miękka kozia skóra, przyjemna podszewka i mocne rzepy, a do tego starannie przeszyte szwy sprawiają, że w kategorii cenowej  GT-1 ciężko będzie znaleźć dla nich godnego rywala. Dystans 3000 km w różnych warunkach nie odcisnął na nich piętna. Brak uszkodzeń, przetarć, pękających szwów i najmniejszych oznak zniszczenia. GT-1 występują tylko w kolorze czarnym i w rozmiarach męskich S-XXL i damskich XS-L, przy czym bez względu na płeć wygląd jest taki sam.

 

Inne testy rękawic Shima:

Shima Jet Shima ST-1 Shima G:Tec

Bezpieczeństwo

Skóra kozia użyta do produkcji  GT-1 jest dobrej jakości i powinna zapewnić ochronę dłoni na przyzwoitym poziomie, tym bardziej że w miejscach szczególnie narażonych na przetarcia jest wspomagana ochraniaczami. O wewnętrzną stronę dłoni dbają protektory składające się z SuperFabric® i PORON®XRD – to rozsądne połączenie materiału odpornego na ścieranie z tłumiącym uderzenia. Ochrona kostek to protektor z lekko elastycznego tworzywa TPU (termoplastyczny poliuretan), pod którym umieszczono warstwę miękkiej pianki. Zewnętrzne części kciuka, palca wskazującego i środkowego chroni  inny, z tworzywa TPU, obszyty dodatkową warstwą skóry. Kolejnym elementem zmniejszającym ryzyko kontuzji jest połączenie palca małego z serdecznym,  znane dotąd  z rękawic sportowych. Oczywiście nie mogło zabraknąć elementów odblaskowych 3M® Reflective,  znajdujących się na mankiecie, na zewnętrznej części dłoni i elemencie łączącym palce oraz na palcu wskazującym i środkowym. Całość zamyka zapięcie nadgarstka V-lock®, które zostało opracowane tak, aby okalało całą dłoń, dzięki czemu rękawica się z niej nie zsunie, mimo że nie jest ciasno zapięta.

Wygoda i komfort

Rękawice są przyzwoicie skrojone, zapewniają dobrą ergonomię, a stan faktyczny pokrywa się z tabelą rozmiarów. Zewnętrzne szwy w dolnej części palców, poza kciukiem, zwiększają komfort. Szwy wewnętrzne zastosowane w górnej części palców oraz na kciuku są delikatnie odczuwalne, ale nie wpływają na pogorszenie wygody. Już przy pierwszej przymiarce miękka skóra, wraz z przyjemną w dotyku poliestrową wyściółką, sprawiły, że polubiłem testowany produkt. Wstawki elastyczne umieszczone na zewnętrznej stronie kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz pomiędzy górną częścią dłoni, a kciukiem sprawiają, że rękawice nie krępują ruchów i swobodnie możemy operować osprzętem motocykla. Przyczepność do manetek poprawiają elementy antypoślizgowe. Pasek zapięcia nadgarstka ma dobrze dobraną długość i nie sprawia kłopotów przy zapinaniu i rozpinaniu, dobrze utrzymuje też rękawicę na dłoni. Co ciekawe,  posiada panel chroniący przed niebezpiecznym zahaczeniem. Długi kołnierz rękawic zaprojektowany został w sposób umożliwiający zapięcie bezpośrednio na przedramieniu i schowanie pod mankiet kurtki lub zapięcie go na zewnątrz rękawa.W kołnierz wszyty jest ściągacz – w miejscu, gdzie zapinamy pasek nadgarstka. Dzięki temu rozwiązaniu skóra lepiej układa się podczas zapinania. Rękawice bardzo dobrze zachowują się w trakcie codziennego użytkowania, podczas dalszych podróży nie powodują niepożądanych ucisków ani znacznego spadku komfortu. Poradziły sobie również podczas amatorskiej jazdy po torze.

Właściwości termiczne

Rękawice mają ograniczoną ilość otworów wentylacyjnych, które znajdziemy tylko po wewnętrznej i zewnętrznej części palców, wykluczając kciuk. Tak rozwiązana wentylacja powoduje, że zakres optymalnych temperatur to 10-25 st. C. Przy niższych jest już zimno, a powyżej ręce dość szybko się pocą, zwłaszcza w ruchu miejskim. Rękawice zupełnie nie sprawdzają się w deszczu, zbyt szybko przesiąkają. Zmoczone schną dość długo, pozostawiając przy tym przebarwienia na skórze dłoni. Na szczęście producent przewidział wersję wodoodporną, GT-1 Waterproof,  wyposażoną w membranę NextDry® wykonaną w technologii teflonowej (typu GoreTex).

 

Zobacz też: Shima Motegi – nowe technologie w rozsądnej cenie

Podsumowanie

Shima GT-1 to rozsądna pozycja dla osób poruszających się mniejszymi i większymi jednośladami, dla tych którzy dojeżdżają motocyklem do pracy i podróżują turystycznie. Zapewniają dobrą ochronę, wygodę użytkowania i przyzwoite właściwości termiczne, a przy okazji nieźle się prezentują na dłoniach bez względu na płeć. W promocji cena GT-1 Lady/Man została zmniejszona z 289,99 na 199,99 zł, co znacznie zwiększa atrakcyjność produktu.

 

PLUSY: MINUSY:
– duża uniwersalność,
– niezła jakość wykonania,
– wysoki komfort użytkowania,
– dobry poziom ochrony,
– przyzwoita cena.
– nie są wodoodporne (ale jest wersja Waterproof),
– po przemoczeniu pozostawiają przebarwienia,
– słaba wentylacja w upalne dni.

 

Więcej w Testy Moto
BMW R1200R – “dzieło sztuki użytkowej”

Stojąc rozglądam się: przede mną strzeliste skały, piach, kaktusy i czarna wstęga krętej drogi. Otoczenie w słońcu wygląda jakbym był...

Zamknij