Dany Torres rozpocznie w Dubaju walkę o obronę tytułu mistrza Światowej Serii Red Bull X-Fighters z nadzieją na powtórzenie zeszłorocznego sukcesu. Wygrana Hiszpana w Zatoce Perskiej w poprzednim sezonie była początkiem jego drogi do pierwszego w karierze mistrzostwa.

Tegoroczny sezon najbardziej prestiżowej serii FMX wystartuje już 13 kwietnia na Jumeirah Beach, na tle zapierającej dech w piersiach panoramy Dubaju. Na progu sześcioodcinkowej światowej serii 2012 faworytem jest Hiszpan Dany Torres. Będzie on jednak musiał się zmierzyć z 11 najlepszymi na świecie riderami FMX, którzy w tym sezonie będą zaciekle walczyć o wygraną. Zarówno Andre Villa z Norwegii, jak i Josh Sheehan z Australii, którzy w 2011 roku pokazali, że stać ich na wiele, wierzą, że w tym roku korona Mistrza Red Bull X-Fighters powędruje właśnie w ich ręce.

Villa miał spore szanse na wygraną w 2011 roku, ale poważna kontuzja pod koniec sezonu wykluczyła go z rywalizacji na dwóch ostatnich przystankach, podczas gdy Sheehan, który pojawił się dosłownie znikąd, pokrzyżował plany faworytów, wygrywając finał sezonu w Sydney. W tegorocznej inauguracyjnej rywalizacji zabranie jednak Nate’a Adamsa. Amerykanin, który triumfował w latach 2009 i 2010, a w zeszłym roku uplasował się tuż za Torresem, wciąż zmaga się z kontuzją barku. Australijczyk Blake Williams, który w 2011 roku zaliczył kilka znakomitych występów, w tym roku zamierza walczyć o miejsce na podium. Do kolejnych zawodników, którzy wracają do rywalizacji po uporaniu się z kontuzjami, należą Levi Sherwood z Nowej Zelandii oraz Szwajcar Matt Rebeaud, Mistrz z 2008 roku. W nadchodzącym sezonie zapowiada się ostra rywalizacja!

Na torze przygotowanym na plaży pomiędzy migoczącymi światłami Dubaju a turkusowymi wodami Zatoki Perskiej zawodnicy będą wzbijać się na swych motocyklach na wysokość 15 metrów i pokonywać w powietrzu dystanse dochodzące do 30 metrów. Zeszłoroczne zawody w Dubaju cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i nadały rytm reszcie sezonu. Torres zaliczył spektakularne zwycięstwo, pokonując w finale Villę, podczas gdy Adams uplasował się na trzeciej pozycji.

Z Dubaju seria Red Bull X-Fighters przeniesie się do Glen Helen w Kalifornii (12 maja), a miesiąc później (16 czerwca) zawita do tureckiego Stambułu. Następnie odbędą się eventy w Madrycie i Monachium, odpowiednio w lipcu i sierpniu, a wielki finał ponownie rozegra się w Sydney.

 

Daty i lokalizacje Red Bull X-Fighters 2012:

• Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie), 13 kwietnia,
• Glen Helen (USA), 12 maja,
• Stambuł (Turcja), 16 czerwca,
• Madryt (Hiszpania), 20 lipca,
• Monachium (Niemcy), 11 sierpnia,
• Sydney (Australia), 6 października.