Po raz pierwszy w historii FMX zdecydowano się na zbudowanie całego toru na wodzie. Cała budowla powstała na jeziorze w słynnym Parku Olimpijskim w Monachium i została zawieszona na 260 pontonach. Tor miał całkowitą długość 450m, ważył 2000 ton, a zbudowanie go zajęło całe 2 tygodnie. Składał się z czterech tradycyjnych ramp, jednego superkicker’a, dwóch quater pipe’ów oraz dwóch double’ów.

Całe zawody rozpoczęły się dość pechowo dla jednego z faworytów, czyli dla Toma Pages, który odpadł już w pierwszej rundzie. Po wykonaniu swojego popisowego bike flipa zawodnik źle wylądował i nie zdołał złapać swojego motocykla.

“Jestem smutny” – powiedział po upadku Pages. “Po wybiciu motocykl poleciał bardzo wysoko i nie dałem rady już go złapać. Wiem, że to trudny trik, ale następnym razem spróbuję go zaliczyć znowu”.

Kolejnym zaskoczeniem była przegrana Levi’ego Sherwooda w pół finale. Walka o tytuł dalej toczyła się między Joshem Sheehan’em i Taka Higashino. Oby dwaj zawodnicy zaprezentowali swoje najlepsze freestylowe tricki. Jednak przejazd zdecydowanie zdominował Josh, którego podwójny backflip został okrzyknięty najlepszym trickiem całych zawodów. Wygrana pozwoliła mu też zyskać sporo dodatkowych punktów i wejść na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. Poza tym to pierwsza wygrana Sheehan’a w tym sezonie Red Bull X-Fighters. “Jestem przeszczęśliwy! W końcu już trochę czasu minęło od mojego ostatniego zwycięstwa… Udało mi się odrobić trochę punktów do Leviego, ale nie będę o tym myślał. Po prostu pojadę na finał do Pretorii i dam z siebie wszystko” – powiedział Josh po ceremonii wręczenia pucharów.

Kolejna rudna freestylowych wariacji odbędzie się właśnie w Pretorii w RPA. Czym tym razem zaskoczą nas organizatorzy i czy nowy tor zostanie zbudowany z równie dużym rozmachem, co ten w Monachium, przekonamy się już niedługo. Walka na pewno będzie zawzięta, tym bardziej że Josh Sheehan ma do odrobienia tylko 5 punktów, żeby dogonić lidera klasyfikacji Levi’ego Sherwood’a.

Jeśli macie ochotę zobaczyć relację z zawodów, zajrzyjcie tutaj:

X-Fighters Monachium 2014 – wyniki:
1. Josh Sheehan (AUS)
2. Taka Higashino (JPN)
3. Levi Sherwood (NZL)
4. Luc Ackermann (GER)
5. Thomas Pagès (FRA)
6. Dany Torres (ESP)
7. Rob Adelberg (AUS)
8. Clinton Moore (AUS)
9. Adam Jones (USA)
10. Remi Bizouard (FRA)
11. Brody Wilson (USA)

X-Fighters World Tour 2014 – klasyfikacja generalna:
1. Levi Sherwood (NZL) – 265 pkt.
2. Josh Sheehan (AUS) – 260
3. Thomas Pagès (FRA) – 190
4. Dany Torres (ESP) – 185
5. Taka Higashino (JPN) – 120

Więcej w FMX
Pierwszy w historii pływający tor FMX

Po przełomowej odsłonie zawodów w Madrycie, podczas których Thomas Pagès wrócił do gry po raz pierwszy prezentując Bike Flipa –...

Zamknij