Red Bull X-Fighters 2009 – znamy kalendarz! - Motogen.pl

Ogłoszone zostały terminy i lokalizacje tegorocznej serii zawodów Red Bull X-Fighters World Tour. Po niesamowitym zakończeniu sezonu 2008 na Stadionie X-lecia w Warszawie przyszła pora na kolejną edycję największych zawodów freestyle motocrossowych na świecie. Jak co roku, na mapie międzynarodowego touru pojawiły się nowe przystanki – tym razem będą to Calgary i Londyn.

Jak było w latach ubiegłych?

Jednym z elementów wyróżniających Red Bull X-Fighters jest organizowanie rywalizacji FMX w niezwykłych miejscach. W 2007 roku zawody – do tej pory odbywające się na arenach walk byków w Madrycie i Mexico City – przeobraziły się w światową serię, która z każdym rokiem zmienia listę swoich przystanków. W sezonach 2007 i 2008 do listy lokalizacji Red Bull X-Fighteters dołączyły nowe miejsca: Zamek Slane w Irlandii, Sambadrom w Rio de Janeiro, arena rodeo w Tekasie, kamieniołom w niemieckim Wuppertalu oraz Stadion X-lecia w Warszawie. Polska edycja była jednocześnie finałem całej serii i premierą nowego formatu zawodów Super Session.

Wspomnienie sezonu 2008

Red Bull X-Fighters to nie tylko spektakularne lokalizacje, ale przede wszystkim rywalizacja sportowa na najwyższym poziomie. Sezon 2008 stał głównie pod znakiem zwycięstw Mata Rebeaud (Szwajcaria), który finalnie zdobył tytuł mistrza całej serii. Zwycięstwo nie przyszło jednak łatwo. Pojedynki Szwajcara z tak doskonałymi zawodnikami, jak: Jeremy Stenberg (USA) i Jeremy Lusk (USA) z pewnością przejdą do historii dyscypliny. Pokonanie Rebeaud, który w Teksasie zdołał wykonać dziesięć backflipów pod rząd w trakcie jednego przejazdu okazało się praktycznie niemożliwe. Za jeden z przełomowych momentów w historii freestyle motocrossu uważa się także wykonanie rotacji 540 stopni przez Fredrika Johanssona podczas Red Bull X-Fighters rozegranych w Madrycie, a także zwycięstwo kontuzjowanego Dany’ego Torresa w Warszawie.

Sezon Red Bull X-Fighters 2009
Kolejny sezon zostanie tradycyjnie zainaugurowany w Meksyku (27 marca). Następny przystanek to kanadyjskie Calgary (30 maja), a miesiąc później (27 czerwca) zawody powrócą do Forth Worth w Teksasie. Sezon tradycyjnie zostanie zakończony w Europie. 16–17 lipca najlepsi zawodnicy FMX rywalizować będą w Madrycie, a ostatni przystanek serii 2009 odbędzie się 22 sierpnia w Londynie.

Formuła
Tegoroczna seria będzie kontynuacją formatu “Rookies against Heroes”, który zakłada rywalizację młodych talentów z gwiazdami dyscypliny. „Zamiast zapraszać same gwiazdy, postanowiliśmy wybrać ośmiu najlepszych zawodników międzynarodowych i dać możliwość startu lokalnym zawodnikom” – tłumaczy Tes Sewell, dyrektor sportowy zawodów. „W każdym kraju, w którym odbędą się Red Bull X-Fighters 2009, wybierzemy najlepszych zawodników lokalnych, którym umożliwimy start na zasadzie dzikiej karty.”

Gwiazdy w 2009

Międzynarodowe gwiazdy FMX, które rywalizować będą w Red Bull X-Fighters 2009, to: zeszłoroczny zwycięzca serii Mat Rebeaud (Szwajcaria), zdobywca złotego medalu na X Games Jeremy Lusk (USA), Jeremy Stenberg (USA), wielokrotny rekordzista świata Robbie Maddison (Australia), Dany Torres (Hiszpania), Eigo Sato (Japonia), Thomas Pages (Francja) oraz Andre Villa (Norwegia).

„Być może format dopuszczający start lokalnych zawodników wyłoni nowy talent dyscypliny” – powiedział Mat Rebeaud, zapytany o szansę na utrzymanie mistrzowskiego tytułu. „Wszystko rozwija się w niesamowitym tempie, trudno powiedzieć co wydarzy się w tym roku” odpowiada „Wszystkiego dowiemy się po pierwszych treningach w Meksyku. Wydaje mi się, że największą niespodzianką może być Dany Torres. Nikt nie zaliczył tak dużego progresu w ciągu ostatniego sezonu jak on!”

Kalendarz Red Bull X-Fighters 2009:

  • 27 marca – Meksyk (Meksyk)
  • 30 maja – Calgary (Kanada)
  • 27 czerwca – Forth Worth w Teksasie (USA)
  • 16-17 lipca – Madryt (Hiszpania)
  • 22 sierpnia – Londyn (Wielka Brytania)