"Recydywiści - koniec gry!" Świetny spot policji promuje nowe zasady karania kierowców - Motogen.pl

Nowy taryfikator punktów karnych wchodzi 17 września. Z tej okazji Komenda Stołeczna Policji wypuściła widowiskowy spot.

Już jutro, dnia 17 września, w życie wchodzą nowe przepisy obowiązujące kierowców na polskich drogach. Znacznie zmieniają się zasady punktów karnych: „cennik” punktów staje się bardziej surowy, obowiązywały będą one dwa lata, a ponadto znikają kursy reedukacyjne w WORDach.

Co być może najważniejsze, wprowadzone zostaje pojęcie „recydywy”. Każdy kierowca, który popełni dane wykroczenie po raz drugi w ciągu dwóch lat, otrzymuje dwukrotność grzywny. Sprawdź nowy taryfikator punktów karnych oraz zasady recydywy. (Ponadto od początku 2022 roku obowiązuje także nowy taryfikator grzywien finansowych do mandatów – o nim także musisz pamiętać.)

Spot „Recydywiści – koniec gry!”

Z okazji wprowadzenia nowego taryfikatora punktów karnych, a przede wszystkim z okazji wprowadzenia recydywy, Komenda Stołeczna Policji nagrała świetny spot. Tym razem, przy tym filmie nie ma amatorki – jest sporo profesjonalnych ujęć, emocje i dramaturgia. Bez wątpienia to jeden z najlepszych spotów za zakresu bezpieczeństwa drogowego w Polsce. Zobaczcie:

Spot do obejrzenia bezpośrednio na FB,
albo na stronie Komendy Stołecznej Policji.

Czy widmo znacznie bardziej surowej kary sprawi, że będziesz jeździł bezpieczniej?

Najważniejsze zmiany w przepisach od 17 września 2022

Przy okazji powyższego spotu, policja przypomina jakie są najważniejsze zmiany w prawie. Szczegóły w naszym rozległym artykule o taryfikatorze i zmianach od 17 września, a podsumowanie zmian przesłane przez policję wklejamy poniżej.

Od 17 września zacznie obowiązywać zmiana sposobu kasowania zgromadzonych punktów. Obowiązywać one będą przez dwa lata na koncie kierowców popełniających wykroczenia a nie jak dotychczas przez rok. Zniesione zostają również szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Zastosowanie w przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie mieć tzw. „recydywa”. Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy niż dotychczas.

Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

 • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych
 • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych
 • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych
 • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych
 • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych

Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;
 • wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych /  recydywa: 3000 złotych;
 • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
 • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
 • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych /  recydywa: 5000 złotych.

Z dniem 17 września w życie wchodzi także nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Największą ilość punktów karnych (15 pkt) otrzymają kierowcy popełniający najpoważniejsze wykroczenia, za które grożą także najwyższe stawki wymienione w rozporządzeniu dotyczącym wysokości grzywien nakładanych w formie mandatu karnego za wybrane rodzaje wykroczeń.

Należy pamiętać, że w przypadku szczególnie poważnych sytuacji policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. W przypadku ukarania przez sąd grzywna może wynieść nawet 30 000 złotych.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany