Rafał Sonik z Kajetanem Broniewskim w programie „Sport przeciw agresji” - Motogen.pl

Koordynatorem projektu wspieranego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Sprawiedliwości jest były kajakarz górski i brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Barcelonie – Kajetan Broniewski. Olimpijczyk już pięć lat angażuje się w organizację spotkań i zawodów na ergometrach wioślarskich w ośrodkach wychowawczych, które mają na celu pomóc w powrocie do społeczeństwa młodzieży, która weszła w konflikt z prawem.

 

– Pokazujemy im lepszy świat, na który jednak trzeba zapracować. W wielu przypadkach ta młodzież ma takie domy, rodziny, że nie mają do czego wrócić. Najchętniej siedzieliby w tych ośrodkach, bo ktoś z nimi rozmawia, prowadzi zajęcia. Niech to tam im zostanie nawet przez jakiś moment, niech to gdzieś w trakcie różnych działań zaskoczy, niech sobie to przypomną, że może być trochę inny świat, tylko nie tak od razu. Tłumaczę im: jeżeli chcecie mieć wszystko od razu, to jest tylko jedyna możliwość: wygrana w Totolotka – mówił Broniewski.

 

Nasz doskonały kajakarz do udziału w programie, którego pełna nazwa brzmi: „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży”, zaprosił również trzykrotnego zdobywcę dakarowego podium oraz Pucharu Świata FIM – Rafała Sonika.

 

– Jestem tu, ponieważ niezłomnie w Was wierzę – młodych ludzi, którzy uprawiają sport i widzą w nim szansę dla siebie. Życzę wam, żebyście w sporcie zobaczyli największą radość, jaką można w nim dostrzec – radość pokonywania własnych barier – powiedział quadowiec 16 grudnia podczas spotkania z młodzieżą w Centrum Olimpijskim.

 

Kapitan Poland National Team podkreślał, jak ważnym elementem w procesie wychowawczym powinna być aktywność fizyczna i rywalizacja. – Sport wszystkim nam zmienia życie. Są tacy, którym zmiana jest wyjątkowo potrzebna. Myślę, że dzieci i młodzież, niezależnie od tego jaką mają historię swojego życia, powinny mieć szansę kształtowania swojej osobowości poprzez sport i pracę nad sobą.

 

Głównym zadaniem Międzyresortowego programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży” jest zredukowanie poziomu agresji i patologii społecznych, zwłaszcza uzależnień od substancji chemicznych wśród młodych ludzi poprzez stworzenie możliwości udziału dzieci i młodzieży w różnych formach aktywności fizycznej. Program zmierza także do ograniczenia zachowań nieletnich, związanych m.in. z masowymi uzależnieniami od nowych multimediów (Internet, gry komputerowe). W programie uczestniczy ponad 30 tys. uczniów, około 3 tys. nauczycieli i trenerów z 10 województw, 500 podopiecznych z 40 zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.