Nagrywanie

Nagrywanie w Polsce jest legalne. Aktualnie nie ma żadnych przepisów zabraniających nagrywania policjanta wykonywującego czynności służbowe. Bez względu czy osoba nagrywająca jest osobą prywatną, czy np. wykonuje to służbowo (dziennikarz z legitymacją prasową itp.).

źródło: policja.pl

Wszelkie próby zastraszania przez policję czy wystawiania mandatów spowodowanych rejestracją przebiegu zatrzymania są bezprawne, o ile nie utrudniają pracy funkcjonariuszy bądź nie przeszkadzają w wykonywaniu czynności służbowych. Czyli np. nie możemy odmówić okazania dokumentów, powołując się na to, że taka czynnośc przeszkadza nam w nagrywaniu. Nie możemy także np. utrudniać przejazdu radiowozu, bo właśnie rejestrujemy jego przejazd.

Oczywiście interpretacja tych sytuacji bardzo często może być niejdenoznaczna, ale przyjmijmy, że nagrywając nie możemy w żaden sposób przeszkadzać funkcjonariuszom w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Z drugiej strony, policjant nie ma prawa przerywać Wam nagrania lub ukarać za to mandatem. A jeśli będzie próbował – spytajcie go o podstawę prawną – nie poda, gdyż w polskim prawie obecnie takie nie istnieją.

Publikacja

Osobną sprawą jest upublicznienie takich nagrań. Bez zgody osób nagranych, jest to nielegalne i grozi sankcjami prawnymi. Często nie wystarczy zmiana głosu lub zamazanie twarzy funkcjonariusza.

Zmiana prawa

Dużo się mówi o zmianie prawa w tej kwestii. Najprawdopodobniej wszyscy policjanci będą wyposażeni w rejestratory swoich działań. Na żądanie osób zatrzymanych lub kontrolowanych będą musieli udostępnić nagrania swojej pracy. Kiedy to jednak nastąpi – brak na razie informacji.

Więcej w Z Kraju
Piła: szaleniec montuje pułapki na kierowców

Jak donosi portal FAKT24.pl w okolicach Piły montowane są pułapki na kierowców.

Zamknij