Na czasie
    Musisz zainstalować Jetpack plugin i włączyć "Statystyki".

Policjanci prowadzą pomiary z wiaduktów nad autostradami. Zauważają nawet 20 naruszeń na godzinę!

Dnia 1 czerwca 2021 roku w życie wszedł nowy przepis, który w bardzo jasny sposób określa utrzymanie odstępu od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. W lipcu napisałem felieton, w którym żaliłem się, że kierowcy i motocykliści wciąż nie respektują tego przepisu. Być może wynikało to z tego, że wszystkim nam kierowcom wydawało się, że policja nie ma sposobu na pomiar. Okazuj się, że to wcale nie jest martwy przepis.

Pomiar odległości dokonywany z wiaduktu nad autostradą A2 w okolicach Poznania.
Pomiar odległości dokonywany z wiaduktu nad autostradą A2 w okolicach Poznania.

Policjanci mierzą odległość między pojazdami i wystawiają mandaty

Jedna z akcji miała miejsce w dniach 8-9 września pod Szczecinem. Funkcjonariusze stanęli na wiadukcie nad węzłem Szczecin Dąbie i z góry prowadzili pomiary. Ujawniono 11 kierowców jadących zbyt blisko, z których każdy został ukarany.

Pomiar na węźle Szczecin Dąbie.
Pomiar na węźle Szczecin Dąbie.

Podobne kontrole mają miejsce w wielu miejscach w Polsce, jak np. na autostradzie A2 w okolicach Poznania. Rzecznik Prasowy Policji w Poznaniu, Andrzej Borowiak wrzucił na Twittera zdjęcia z pomiarów prowadzonych przez policję. Napisał: “Nie jest dobrze. Przeciętnie ciągu godziny stwierdzamy 20 naruszeń tego obowiązku.”

Rzecznik zamieścił też zdjęcie z urządzenia pomiarowego, prawdopodobnie Laser Trucam II z modułem DCB, na którym widać, jak kierowca czerwonej ciężarówki jedzie z prędkością 80 km/h, a do jadącego przed nim busa ma 28 metrów.

Jaką odległość od pojazdu poprzedzającego należy utrzymać? Jak to zmierzyć samodzielnie?

Przepis mówi jasno:

PoRD, art. 19, pkt 3a:
“Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.”

Czyli na autostradach i drogach ekspresowych, na przykład jadąc 140 km/h, należy utrzymać odległość 70 metrów.

Samodzielnego pomiaru można dokonać na kilka sposobów. Dwa najprostsze to:

  • Znaleźć nieruchomy punkt krajobrazu (np. znak). Gdy samochód jadący przed nami mini ten punkt, należy odliczać sekundy. My nie możemy minąć tego punku wcześniej, niż po dwóch sekundach.
  • Pomóc sobie słupkami drogowymi. Są one rozmieszczone co 100 metrów. Jeżeli samochód poprzedzający znajduje się przy słupku, a jedziemy z prędkością 100 km/h, to odstęp powinien wynosić co najmniej połowę odstępu pomiędzy słupkami (50 metrów).

Więcej w Porady, Prawo i Przepisy
Wibracje motocykla mogą zniszczyć aparat w smartfonie! Apple oficjalnie ostrzega

Wibracje silnika mogą popsuć aparat w smartfonie. Wozisz telefon w uchwycie na kierownicy motocykla? Masz optyczną stabilizację obrazu w smartfonie?

Zamknij