Czwarty kwartał i cały rok były dla koncernu Polaris dość burzliwe. W ogólnym ujęciu przychód netto w czwartym kwartale spadł o 18% do 110,7 mln dolarów, a łączna sprzedaż spadła o 13% do 1,105 mld dolarów. Problemem była ciepła zima, która sprawiła, że wraz z ogłoszeniem wyników producent musiał zwolnić 100 pracowników z działu off-road i skuterów śnieżnych. Jednocześnie koncern nie zamierza zastępować ich osobami pozyskanymi z outsourcingu.

W ujęciu rocznym sprzedaż wszystkich produktów koncernu wzrosła o 5% i wyniosła 4,719 mld dolarów.

W dziale motocyklowym sprzedaż w czwartym kwartale spadła z powodu problemów z maszynami do lakierowania. Informacje o tym pojawiły się w lipcu. Producent chciał zaoszczędzić 11 milionów dolarów rezygnując z niektórych podzespołów, a ostatecznie musiał wydać 20 milionów dolarów na dalsze modyfikacje. Ucierpiała na tym przede wszystkim sprzedaż motocykli Victory. W rocznym i bardziej ogólnym ujęciu sytuacja wygląda już znacznie lepiej, ponieważ sprzedaż motocykli, podzespołów i odzieży wzrosła o 67%.

Na światowych rynkach sprzedaż w czwartym kwartale 2015 roku spadła o 5% do 651,6 mln dolarów. Wzrost sprzedaży odnotowano jedynie w Ameryce Łacińskiej (26%) oraz regionie Azji i Pacyfiku (3%). Region EMEA – czyli Europa, Bliski Wschód i Afryka – odnotował spadek w wysokości 13%.

Łącznie przychód netto ze wszystkich gałęzi działalności koncernu Polaris wyniósł w ubiegłym roku 455,5 mln dolarów, co dało wzrost o niecałe 1,5 mln dolarów. Sprzedaż wyniosła 4,719 mld dolarów, co dało wzrost o ponad 60 mln dolarów. W prognozach na przyszły rok Polaris zakłada, że zakończy się on w przedziale od 2% na minusie do 3% na plusie. Po ogłoszeniu wyników sprzedaży cena akcji koncernu spadła o 11,2%.

Więcej o motocyklach Polaris Autor: Wojciech Grzesiak