Podczas drugiej rundy motocyklowego Grand Prix, która odbyła się w Japonii, pogoda ponownie nękała zawodników. W sobotę ulewa, która przeszła nad torem Motegi uniemożliwiła rozegranie kwalifikacji i do wyścigów zawodnicy zostali rozstawieni zgodnie z czasami uzyskanymi podczas wolnych treningów. Złe warunki atmosferyczne nie przeszkodziły jednak zawodnikom Hondy w osiągnięciu doskonałych rezultatów i tym samym należnie uczcili oni 50. rocznicę udziału tej legendarnej japońskiej marki w Mistrzostwach Świata.

W klasie MotoGP do formy po kontuzji wraca Dani Pedrosa. Trzykrotny Mistrz Świata, reprezentujący barwy zespołu Repsol Honda, stoczył w Japonii zacięty pojedynek z Valentino Rossim i ostatecznie wywalczył trzecią pozycję. Niestety, jeszcze nie do końca sprawny Dani musiał uznać wyższość ośmiokrotnego Mistrza Świata, ale widać, że jego forma rośnie i już za tydzień w Jerez będzie walczył o zwycięstwo. Drugi z reprezentantów fabrycznego zespołu, Andrea Doviziozo, był w Motegi piąty. Wyścigu na „swoim” torze nie ukończył, niestety, Yuki Takahashi, który już na pierwszym zakręcie zderzył się z Haydenem. Upadł także Toni Elias, ale udało mu się wrócić do rywalizacji i zakończył zawody na piętnastej pozycji. Francuz Randy De Puniet ukończył wyścig na jedenastej pozycji, a Alex de Angelis był trzynasty. W klasyfikacji generalnej Pedrosa, dzięki podium w Motegi, awansował na piątą pozycję i traci jeden punkt do Doviziozo, który jest czwarty. W klasyfikacji generalnej Honda jest nadal trzecia, a zespół Repsol Honda awansował na drugą pozycję w klasyfikacji zespołowej, wyprzedzając Ducati.

Powody do zadowolenia po weekendzie w Motegi mają też bracia Aoyama. Hiroshi, który wrócił w tym sezonie do Hondy, w wyścigu „na swoim podwórku” był drugi. Taką sama pozycję zajmuje w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata. Dobrze spisał się też jego brat, Shuhei, który, startując z dziką kartą, był szósty. Na własnym terenie punktował też Shoya Tomizawa, który do mety dojechał dziesiąty i w klasyfikacji, razem z młodym Aoyamą, zajmuje dwunastą pozycję. Dziewiąty w tym rankingu jest Raffaele De Rosa, który w Japonii był dwunasty. W klasyfikacji producentów Honda powiększyła przewagę nad Gilerą i zajmuje drugą pozycję. Dobra postawa zawodników tego teamu w pierwszych rundach pozwala mieć nadzieję, że po powrocie do Europy będą regularnie stawać na podium. Pierwsza konfrontacja na starym kontynencie już w najbliższy weekend w hiszpańskim Jerez.

Wyniki rundy na torze Motegi

1. Jorge LORENZO Fiat Yamaha Team 43’47.238
2. Valentino ROSSI Fiat Yamaha Team 1.304
3. Dani PEDROSA Repsol Honda Team 3.763
4. Casey STONER Ducati Marlboro Team 5.691
5. Andrea DOVIZIOSO Repsol Honda Team 9.207
6. Marco MELANDRI Hayate Racing Team 30.555
7. Loris CAPIROSSI Rizla Suzuki MotoGP 32.756
8. Mika KALLIO Pramac Racing 39.416
9. James TOSELAND Monster Yamaha Tech 3 43.106
10. Chris VERMEULEN Rizla Suzuki MotoGP 43.245
11. Randy DE PUNIET LCR Honda MotoGP 44.834
12. Colin EDWARDS Monster Yamaha Tech 3 46.540
13. Alex DE ANGELIS San Carlo Honda Gresini 53.525
14. Niccolo CANEPA Pramac Racing 1’21.804
15. Toni ELIAS San Carlo Honda Gresini 1 okrążenie

Więcej o motocyklach Gilera

Więcej w MotoGP
Valentino Rossi oczekuje powrotu Stonera na szczyt

Valentino Rossi spodziewa się, że gwiazda Ducati, Casey Stoner, powtórzy swój sukces z pierwszego wyścigu MotoGP i zajmie pierwsze miejsce...

Zamknij