Pedrosa dominował od samego początku - Motogen.pl

Zaczynający wyścig z czwartego miejsca, Dani Pedrosa objął prowadzenie na samym początku i nie oddał go nawet na chwilę. Nawet Valentino Rossi nie był w stanie go dogonić.

Hiszpana rozpierała radość, kiedy pasmo niepowodzeń zakończyło się spektakularnym sukcesem. 23-latek zdobył swoje pierwsze od 13 miesięcy zwycięstwo w klasie MotoGP.

Pod koniec wyścigu wiele jednak wskazywało na to, że Pedrosa może stracić pierwsze miejsce. Na ostatnich zakrętach Hiszpan zaczął gwałtownie zwalniać i na oczach 46 000 fanów prawie oddał prowadzenie Valentino Rossiemu.

Załamanie koncentracji mogło bardzo drogo kosztować Pedrosę, jednak udało mu się zebrać resztę sił i nie pozwolił odebrać sobie pierwszego miejsca na podium.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się tuż po wyścigu, Pedrosa powiedział:

Był to dla mnie długi i ciężki rok. Od poprzedniego razu, kiedy nie mogłem ścigać się na torze Laguna Seca, wszystko szło nie tak. Jestem więc bardzo szczęśliwy z mojego powrotu i wygranej, jednak najbardziej cieszę się z sukcesu mojego teamu.


Przez cały ten czas, kiedy byłem kontuzjowany i nie byłem w stanie dobrze jeździć, oni się nie poddawali, ciężko pracowali, jak gdybym mógł wygrywać. Ta wygrana też im się należała. Honda ma długą historię zwycięstw, dlatego też ten wynik jest taki ważny.


Chciałem również podziękować wszystkim lekarzom, których odwiedziłem w ciągu minionego roku. Było ciężko, ale doczekałem się wspaniałego wyścigu, wspaniałego dnia i wspaniałych wrażeń.

Nawet Pedrosa był zaskoczony swoim sukcesem na Laguna Seca, dodając:

Tak, byłem zaskoczony, jednak trzymałem lepszy rytm niż podczas treningów. To chyba właśnie to umożliwiło mi wygraną. Jedynym błędem było zwalnianie na ostatnim okrążeniu. Myślałem, że jestem daleko aż nagle Rossi znalazł się tuż za mną. Na szczęście, był to ostatni zakręt i czułem, że wygrana jest moja.


Teraz chcę się skupić na pozostałych wyścigach i osiągać najlepsze możliwe wyniki. Pozostało jeszcze wiele czasu do końca mistrzostw, jednak istnieje także ogromna przepaść punktowa między mną a pierwszą trójką, więc skupię się na każdym wyścigu pojedynczo.

Valentino Rossi, który ukończył wyścig na drugiej lokacie, również był zaskoczony dobrą formą Pedrosy. Nie wpłynęło to jednak na jego dobry nastrój:

Prawdę mówiąc, nie spodziewałem się, że Dani będzie tak silny. Jednak bardzo szybko zrozumiałem, że jest szybki, ponieważ odjechał od reszty zawodników z wielką łatwością.


Ten wyścig był dla mnie dość trudny, szczególnie w pierwszej połowie, ponieważ przez ustawienia nie mogłem jechać na 100%. Wprowadziliśmy pewne poprawki rano, jednak nie byłem z nich zadowolony. Miałem problemy z przodem.


Jednak z okrążenia na okrążenia, kiedy w baku było coraz mniej paliwa, jechało mi się lepiej. Starałem się ciągle jechać za Danim, który momentami był odrobinę szybszy, jednak przepaść czasowa między nami zbytnio się nie zmieniała.


Ostatnie dziesięć okrążeń było dość emocjonujące, ponieważ Jorge zaczął się do mnie zbliżać i musiałem się dać z siebie bardzo dużo, żeby utrzymać przewagę.


Kiedy zobaczyłem, że Dani zwalnia podjechałem jak najbliżej niego, niestety nie wystarczająco, żeby go wyprzedzić. Miałem nadzieję, że jest na to szansa, jednak było to zbyt ryzykowne. Udało nam się zwiększyć przewagę w rankingu producenckim i udowodnić, że w tym roku jesteśmy również silni, nawet jeśli nie wszystko działa idealnie. Ta ciągłość jest najważniejsza w mistrzostwach.
 

1. Dani PEDROSA, Repsol Honda – 44’01.580
2. Valentino ROSSI, Fiat Yamaha – 44’01.924
3. Jorge LORENZO, Fiat Yamaha – 44’03.506
4. Casey STONER, Ducati – 44’14.012
5. Nicky HAYDEN, Ducati – 44’23.243
6. Toni ELIAS, San Carlo Honda Gresini – 44’23.621
7. Colin EDWARDS, Monster Yamaha Tech 3 – 44’31.781
8. Chris VERMEULEN, Rizla Suzuki MotoGP – 44’34.437
9. Randy DE PUNIET LCR, Honda MotoGP – 44’41.905
10. Marco MELANDRI, Hayate Racing Team – 44’49.608
11. Alex DE ANGELIS, San Carlo Honda Gresini – 44’50.390
12. Niccolo CANEPA, Pramac Racing – 45’20.111

Nieklasyfikowani:
4 Andrea DOVIZIOSO, Repsol Honda Team
59 Sete GIBERNAU, Grupo Francisco Hernando
65 Loris CAPIROSSI, Rizla Suzuki MotoGP
41 Gabor TALMACSI, Scot Racing Team MotoGP

Wykluczeni w wyścigu:
52 James TOSELAND, Monster Yamaha Tech 3