Paweł Szkopek w Mistrzostwach Świata Endurance! - Motogen.pl

Paweł Szkopek, zawodnik Hammel Yamaha Szkopek Team i lider klasyfikacji generalnej Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski w klasie Superbike, wystartuje podczas najbliższej rundy World Endurance, prestiżowej serii wyścigów długodystansowych.

11 i 12 września br. na francuskim torze Magny Cours odbędzie się jeden z najsłynniejszych wyścigów 24-godzinnych, Bol’D’Or. W składzie fabrycznego zespołu Yamahy, YART, znajdzie się polski zawodnik.
 

Paweł Szkopek: "Jestem niezmiernie szczęśliwy z takiego obrotu spraw. Nie spodziewałem się, że jeszcze w tym sezonie trafię do grupy kierowców, którzy na co dzień związani są z najlepszym teamem w wyścigach długodystansowych. Taką właśnie ekipą jest austriacki YART. Co dla mnie najważniejsze, to mój bezpośredni konkurent z naszych krajowych mistrzostw, Gwen Giabbani, który jest obecnym Mistrzem Świata i jeździ w zespole Yamahy Austria, przedstawił moją kandydaturę, jako kierowcy, który mógłby uzupełnić ich skład. To dla mnie wielkie wyróżnienie i dowód uznania ze strony Gwena. Na pewno wpływ na to miały moje pojedynki z Gwenem w Mistrzostwach Polski, no i ostatnia runda Mistrzostw Polski, gdzie byłem o wiele szybszy od niego, a on jest najszybszym zawodnikiem w Teamie Yamaha Austria. Cieszy jednak fakt, że Giabbani wyróżnił mnie w ten sposób i pomyślał o zespole i o tym, żebyśmy wspólnie zdobyli drugi z rzędu tytuł Mistrza Świata dla zespołu Yamahy. Wyróżnieniem dla mnie jest również to, że zostałem wybrany spośród ośmiu kandydatów na to miejsce. Wiem, że w chwili obecnej nie mogę liczyć na to, że na pewno wystartuję w samym wyścigu. Do Francji jadę jako kierowca rezerwowy, ale mam nadzieję, że podczas sesji treningowych i kwalifikacyjnych udowodnię, że jestem szybkim i skutecznym kierowcą, co może zaowocować zakontraktowaniem mnie przez któryś z pozostałych zespołów startujących w Bol’D’Or.
 

W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim, którzy popierali mnie od samego początku i zaangażowali się w organizację całego przedsięwzięcia, szczególnie Pani Prezes Yamaha Polska Magdalenie Piskorz, szefowi Yamaha Austria, ekipie Fritze Tuning, która przygotowuje dla mnie i zespołu YART silniki do wyścigów, ale chyba najbardziej Gwenowi Giabbani, który wykazał się koleżeńskim i prawdziwie sportowym podejściem do naszej rywalizacji na torze. No i oczywiście szefowi zespołu Mandy’emu Kainz, który organizuje całe przedsięwzięcie za zaangażowanie i obdarzenie mnie ogromnym mandatem zaufania, którego nie mam zamiaru stracić".

Endurance FIM World Championship – wiodąca i najbardziej prestiżowa seria motocyklowych wyścigów wytrzymałościowych. Sezon Mistrzostw składa się z serii wyścigów, a wyniki każdego z nich składają się na przyznanie dwóch tytułów mistrzowskich, wręczanych zespołom wyścigowym oraz producentom. EWC powstała w 1960 roky jako FIM Endurance Cup i była rozgrywana na czterech obiektach: Thruxton, Montjuich, Warsage i Bol d’Or. Do 2000 roku tytuł mistrzowski przyznawany był zawodnikowi, który indywidualnie zgromadził najwięcej punktów w sezonie. W 2001 roku zmieniono tę zasadę i tytuł przyznawany jest zespołowi.
 

Bol’D’Or – najsłynniejszy wyścig długodystansowy, zalizany do tzw. "klasyków", rozgrywany co roku we Francji. Odbywa się tradycyjnie w drugi weekend września i trwa 24 godziny. Przez wiele lat rozgrywany na torze Paul Ricard, od 2000 roku zawody organizowane są na torze Magny Cours.

YART (Yamaha Austria Racing Team) – fabryczny zespół Yamaha w wyścigach serii Endurance, obecni Mistrzowie Świata i liderzy klasyfikacji generalnej. Kierowcami YART Gwen Giabbani (znany z WMMP, gdzie startuje od 2009 roku, obecnie w klasie Superbike), Igor Jerman i Steve Martin. Zespół używa w wyścigach modelu R1, przygotowanego zgodnie z regulaminem Formula EWC (odpowiednik klasy Superbike).