Jakie wybrać opony do motocykla sportowo-turystycznego lub nakeda? Tym razem testujemy nowe opony Dunlop Road Smart IV i sprawdzamy, co się zmieniło w modelu debiutującym w sezonie 2022.  

Nowe opony Road Smart IV to kontynuacja bardzo popularnej serii uniwersalnych opon drogowych marki Dunlop. Model Dunlop Road Smart zadebiutował na rynku już w roku 2007. Kolejne, udoskonalone generacje pojawiły się kolejno w latach 2011 i 2016. Obecnie mamy do czynienia z najnowszą, czwartą już generacją opon Dunlop Road Smart.

Do jakiego motocykla Dunlop Road Smart IV?

Popularność opon Road Smart wiąże się m.in. z ich wszechstronnością. Są to opony pokrywające znaczną część rynku, przeznaczone do praktycznie wszelkiego typu motocykli drogowych, począwszy od turystycznych, przez sportowo-turystyczne, nakedy, kończąc na sprzętach typu adventure (pod warunkiem, że użytkowanych na asfalcie) czy nawet współczesnych klasykach w stylu retro.

Podczas testów prasowych testowaliśmy opony Dunlop Road Smart IV na kilku motocyklach z zupełnie różnych segmentów – od BMW R 1250 RT, przez nowe Suzuki GSX-S 1000 GT , aż po Kawasaki Z 900 RS. Jako ciekawostkę dodajmy tylko fakt, że opony Road Smart IV pasują aż do 17 spośród 20 najlepiej sprzedających się modeli motocykli w Europie (na podstawie danych dot. rejestracji pojazdów w minionym roku).

Zobacz FILM z testów opon Dunlop Road Smart IV:

Zgodnie z założeniami opony Dunlop Road smart mają charakteryzować się przede wszystkim znakomitą przyczepnością zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni (zastosowany nowy typ krzemionki), bardzo krótkim czasem osiągania optymalnej temperatury pracy, czy dużą trwałością (wysokie przebiegi pomiędzy wymianami).

Dostępność Road Smart II oraz Road Smart III

Co ważne, pojawienie się w sprzedaży nowej wersji opon Road Smart IV nie oznacza wcale zniknięcia z rynku poprzednich wersji. W sprzedaży wciąż dostępne będą modele Road Smart II oraz Road Smart III i debiut nowej generacji z całą pewnością oznacza atrakcyjniejsze ceny tych poprzednich, przecież już i tak bardzo dobrych opon.

Różnice w kolejnych generacjach, o których tu mówimy, to bowiem stopniowe ulepszenia i rozwój drogą ewolucji, a nie rewolucji. Warto wiedzieć, że nie mówimy tu o jakiejś ogromnej przepaści pomiędzy przykładowo trzecią i najnowszą generacją Road Smart IV.

Dunlop Road Smart IV – konkurencja?

Dla wszystkich tych, którzy być może nie znają jeszcze modelu Dunlop Road Smart, pomocne w zlokalizowaniu segmentu w jakim się poruszamy, może być wymienienie konkurencyjnych modeli opon innych topowych marek na naszym rynku. Otóż w tym segmencie mamy takie opony jak np.: Bridgestone Battlax T32, Pirelli Angel GT II, Michelin Road 6, Metzeler Roadtec 01/SE, czy Continental RoadAttack 3.

Road Smart IV – co nowego? Co się zmieniło?

Wprawne oko szybko zauważy wyraźną zmianę w kształcie bieżnika nowych opon Road Smart IV. Na tym jednak kończy się to, co możemy zobaczyć, bo dalej zaczynają się już rzeczy, które możemy poczuć podczas jazdy lub usłyszeć o nich od projektantów. Trudno byłoby bowiem zobaczyć zmiany w formule mieszanki i budowie chemicznej nowego typu krzemionki…

Inżynierowie za główne zadania w przypadku Dunlop Road Smart IV postawili sobie osiągnięcie jeszcze lepszej przyczepności opon na mokrej nawierzchni. Jednocześnie udało się uzyskać poprawę na suchej nawierzchni, ale nie mówimy tu już o mniejszej skali korzyści, niż w przypadku jazdy po mokrym. Ta kwestia pozostaje kluczowa.

W niewielkim stopniu zmodyfikowano również kształt przekroju opon Road Smart. Budowa opony ma ogromny wpływ nie tylko na przyczepność, ale również na prowadzenie motocykla. Tutaj szczególnie ważną rolę odgrywa przednia opona. Efekt ostatnich zmian jest taki, że jadąc na Road Smart IV tym samym motocyklem możemy odnieść wrażenie, że jest on o ponad 30 kg lżejszy niż gdybyśmy jechali na Road Smart III! I nie jest to jedynie mało znaczący wynik subiektywnej obserwacji, ale wynik wykonanych pomiarów (tak, siłę potrzebną do zainicjowania skrętu motocykla można zmierzyć).

Wchodząc dalej w szczegóły dowiadujemy się również o zmianach w powierzchni styku opon z nawierzchnią podczas gdy motocykl jest pochylony w zakręcie. Poprawiona powierzchnia styku w zakresie przechyłu od 7 do 30 stopni ma zapewnić bardziej równomierne zużycie i tym samym zwiększyć dodatkowo trwałość Road Smart IV. Wciąż mówimy przecież o oponach sportowo-turystycznych, a nie sportowych, zatem trwałość pozostaje bardzo ważna.

Road Smart IV – jakie wrażenia z jazdy?

Kluczowe są tutaj stabilność i poczucie zaufania do opon w zmiennych warunkach. Podczas jazd testowych na ulicy na suchej i mokrej nawierzchni utrzymywaliśmy naprawdę dynamiczne tempo, ale granice przyczepności tych opon wciąż były daleko. Żeby doprowadzić do utraty przyczepności na przesychającej nawierzchni podczas wychodzenia z zakrętów i sprowokować reakcję systemów kontroli trakcji, trzeba było się naprawdę postarać. A mówimy to przecież o jeździe na motocyklach o mocy znacznie przekraczającej sto koni.

Jednocześnie muszę przyznać, że trudno byłoby mi dostrzec znaczącą różnicę podczas jazdy na Road Smart III i Road Smart IV. Jeśli ktoś będzie próbował wam wmówić, że nagle wkroczyliśmy w nową erę opon i z zamkniętymi oczami odróżnisz przyczepność między trzecią i czwartą generacją, to znaczy że kłamie.

Powtórzmy zatem. Ewolucja? Tak. Rewolucja? Nie. Poprawa przyczepności przeliczona na wartości procentowe to kilkanaście procent. Z jednej strony trudno to zaobserwować, z drugiej strony w podbramkowych sytuacjach decydujące znaczenie może mieć przecież nawet 1 procent różnicy.   

Dunlop Road Smart IV – rozmiary opon

Właściwie do listy zmian należałoby jeszcze dopisać nowe dostępne rozmiary opon Dunlop Road Smart. Do długiej już listy motocykli, do których można założyć Road Smarty, dołączyły teraz kolejne, które dodatkowo pokrywają modele niewielkich motocykli klasy 125-300 cm3 (tzw. klasa entry-level).

Dunlop Road Smart IV są dostępne aż w ośmiu rozmiarach opon przednich i szesnastu rozmiarach opon tylnych.

Road Smart IV – podsumowanie

W dużym skrócie i uproszczeniu – Dunlop Road Smart IV to wyraźna poprawa przyczepności na mokrej nawierzchni, wysoki stosunek osiągów do przebiegu (trwałości opon), bardziej zrównoważone zużycie przedniej i tylnej opony, wysoka stabilność parametrów w całym okresie użytkowania oraz poprawione właściwości jezdne (łatwość inicjowania zmiany kierunku jazdy). Powyższe korzyści zawdzięczamy nowej generacji mieszanek, zmienionemu wzorowi bieżnika i skorygowanemu kształtowi przekroju opony.

Dunlop Road Smart IV – ile kosztują?

Cena kompletu opon Dunlop Road Smart IV w najpopularniejszych rozmiarach wynosi 1320 zł.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany