„Mandat z drona” staje się coraz popularniejszy. Policjantom z Olsztyna taki sposób ujawniania wykroczeń idzie całkiem sprawnie!

Olsztyńscy policjanci z Grupy Speed znalazła skuteczny sposób na wykorzystanie drona w służbie. Bezzałogowy Statek Powietrzny Policji zawieszony jest wysoko nad drogą, a operator wypatruje kierowców popełniających przewinienia na drodze. Informacja jest natychmiast przekazywana do patrolu stojącego kilkaset metrów dalej, który kierowcę od razu zatrzymuje.

Praktycznie nie ma szans, aby kierowca nieświadomy kontroli policyjnej, zawczasu wypatrzył drona zawieszonego gdzieś wysoko.

Na przykładowym nagraniu widzimy kilka manewrów wyprzedzania pomimo linii ciągłej; a nawet absurdalna sytuacja, w której jeden kierowca zaczął wyprzedzać na zakazie, a drugi (za karę?) przyspiesza, i tak sobie jadą… Nie zabrakło akcentu jednośladowego! Dron zauważył dwóch motocyklistów – zanim obaj wyprzedzili pomimo linii ciągłej, jeden z nich dał na koło. Policjant z lizakiem już czekał.

Na powyższym nagraniu dron obserwował około 2 kilometry drogi nr 51 w okolicy Barcikowa, gmina Dobre Miasto (ten odcinek na Google Maps). Ale to nie wszystkie zatrzymania dokonane przez policjantów wyposażonych w drona. W oficjalnym komunikacie przeczytać można:

  • (09.07.2021r.) Na jednym ze skrzyżowań w gm. Stawiguda (S51 – Tomaszkowo ul. Wulpińska), na którym bardzo często dochodzi do zdarzeń drogowych, (…) w trakcie 4 godzin prowadzonych działań ukaranych zostało 31 kierujących pojazdami.
  • Na drodze krajowej nr 51 w gm. Dobre Miasto (17.07.2021) w trakcie niespełna 4 godzin prowadzonych działań ukarali 14 kierujących pojazdami [przyp. red. film powyżej].
Dron w służbie olsztyńskiej policji
Dron w służbie olsztyńskiej policji

W czasie tych działań, policjanci zarejestrowali takie wykroczenia jak:
– niestosowanie się do znaków drogowych (m.in. zakaz wyprzedzania),
– korzystanie z telefonu podczas jazdy,
– nieprawidłowe zabezpieczenie przewożonego ładunku,
– jazdę na jednym kole motocyklem,
– nieprawidłowe wyprzedzanie.

W trakcie prowadzonych działań ujawniono:
– kierującego pojazdem bez uprawnień do kierowania,
– kierującego pojazdem z podwójnym zakazem prowadzenia pojazdów,
– osobę poszukiwaną listem gończym przez Prokuraturę Rejonową w Olsztynie.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany