Odes Pathcross 1000: quad bestia z homologacją T3b [test video] - Motogen.pl

Potężny quad Odes Pathcross 1000 ma homologację T3b, co ma ogromne znaczenie dla potencjalnych klientów. Dla nas najistotniejsze były jednak wrażenia z jazdy tą bestią z potężnym, ryczącym silnikiem V2!

Odes Pathcross 1000 to największy i najmocniejszy quad w ofercie tego producenta. Potężny V-Twin o pojemności dokładnie 976 cm3 generuje maksymalnie 87 KM mocy i 101 Nm momentu obrotowego.

Pathcross 1000 w wersji Max Pro to model z większym rozstawem osi i właśnie taki egzemplarz trafił do naszej redakcji na zimowy test. W poniższym filmie zobaczycie Odesa Pathcross 1000 w akcji!

https://youtu.be/JBc6luDFC4o

Odes Pathcross 1000 z potężnym silnikiem V2 to nie jest zabawka, którą można kupić chrześniakowi na komunię… Nawet w przypadku osób, które mają już na koncie pewne doświadczenia z quadami, niezbędna będzie odpowiednia dawka pokory i zdrowego rozsądku.

Z bestią proponujemy oswajać się stopniowo. Próba natychmiastowego wykorzystania pełnego potencjału Pathcrossa 1000 może zostać bezlitośnie ukarana. Z quadem o takich rozmiarach i przede wszystkim o takiej mocy, po prostu nie ma żartów.

Odes – co to za marka?

Pojazdy Odes są obecne na rynkach światowych od wielu lat. Chiński producent zaczynał swoją działalność od produkcji samych silników dla różnego typu pojazdów użytkowych.

Obecnie Odes koncentruje się na produkcji sprzętów terenowych – ATV oraz UTV, a jego sprzęty są dostępne w ponad stu krajach na całym świecie.

Odes Pathcross 1000 – wrażenia z jazdy

Wrażenia z jazdy Pathcrossem 1000 można opisać dwoma słowami – są po prostu bardzo mocne…  Po przełączeniu napędu na cztery koła nawet na sypkiej nawierzchni przyspieszenie zmusza kierowcę, do mocnego trzymania się kierownicy. Pasażer ma na szczęście na dyspozycji wygodne i solidne oparcie oraz chwyty do trzymania.

Kolejne słowo klucz to z pewnością ogromna stabilność. Szczególnie w przedłużonej wersji Pathcross 1000 Max Pro zachowuje się przewidywalnie i daje kierowcy pełne poczucie kontroli. Dodajmy tu, że przedłużona wersja jest o kilkanaście kilogramów cięższa od podstawowej.

Po zamknięciu przepustnicy odczuwamy bardzo wyraźne hamowanie silnikiem. Jeśli chcemy zwalniać jeszcze szybciej, do dyspozycji mamy solidne, tarczowe hamulce przy wszystkich kołach.

Jeśli mowa o samych odczuciach z jazdy, to na pewno również duży plus za przyjemny dźwięk silnika typu V2. I to naprawdę doceniamy!

Pathcross 1000 – homologacja drogowa?

Odes Pathcross 1000 ma homologację drogową, może zostać zarejestrowany, aby jeździć nim po drogach publicznych. Homologacja T3b czyni z niego pojazd rolniczy, co dla wielu może mieć znaczenie w przypadku starania się o leasing.

Podwozie, zawieszenie

Z przodu mamy niezależne zawieszenie na podwójnych, trójkątnych wahaczach i regulowane amortyzatory w standardzie. Za dopłatą można dostać amortyzatory gazowe.

Z tyłu zainstalowano długie wahacze wleczone wraz z drążkiem stabilizującym oraz regulowane amortyzatory. Dodatkowo mamy oczywiście system wspomagania kierownicy.

Pathcross 1000 – wyposażenie

Na wyposażeniu standardowym Odes Pathcross 1000 ma wyciągarkę, pełne orurowanie oraz zestaw bagażników. Do tego są jeszcze poszerzenia z wytrzymałego tworzywa sztucznego na błotnikach.

Na pokładzie znajdziecie ponadto klasyczne wejście zapalniczki oraz wejście USB. Są też osłony rąk kierowcy, czy hak holowniczy.

Pathcross 1000 toczy się na 14-calowych aluminiowych felgach i 26-calowych oponach z głębokim bieżnikiem.

Pathcross 1000 – napęd, blokada mostu

Po uruchomieniu silnika mamy ustawiony domyślnie napęd na tylną oś. Przyciskiem na kierownicy uruchamiamy napęd na wszystkie cztery koła (o przełączeniu napędu poinformuje nas ikonka na wyświetlaczu na kierownicy).

Jeśli zajdzie taka potrzeba, to kolejnym ruchem kciuka możemy wybrać blokadę mostu. To oczywiście podstawowe narzędzia, których oczekujemy od każdego quada przeprawowego, więc ich obecność nikogo dziwić nie powinna.

Mniej oczywista jest za to obecność na wyposażeniu standardowym Pathcrossa 1000 wspomnianej wcześniej wyciągarki, za którą na ogół trzeba już po prostu dopłacić. Tutaj dostajemy ją w cenie.

Odes Pathcross 1000 – zmiany w nowym modelu

W stosunku do poprzednika, nowy Pathcross 1000 ma m.in. inaczej poprowadzony układ wydechowy. Końcowy tłumik zamontowano teraz poprzecznie, w większej odległości od plastikowych paneli i dodatkowo zastosowano ochronę termiczną.

Wlew paliwa przeniesiono spod siedzenia na zewnętrz, co ułatwiło jego dostęp. Z kolei pod siedzeniem nadal mamy do dyspozycji wodoszczelny schowek. Jeszcze jeden schowek jest z tyłu, nad hakiem holowniczym, ale tam czasami dostaję się już woda – warto pamiętać…

Na kokpicie nowego Pathcrossa 1000 pojawiły się ponadto zmienione, bardziej czytelne zegary.

Cena, gdzie kupić?

Odes Pathcross 1000 w wersji Max Pro kosztuje blisko 50 tys. zł, ale o dokładne ceny i szczegóły pytajcie u dilerów pojazdów Odes.

Polskim importerem pojazdów marki Odes jest firma Benyco. Listę dilerów znajdziecie na stronie www.benyco.com https://www.benyco.com/gdzie-kupic/


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany