Na czasie
    Musisz zainstalować Jetpack plugin i włączyć "Statystyki".

Dnia 1 czerwca 2021 pojawiły się nowe obowiązki dla pieszych i dla kierowców. Przeczytaj szybki poradnik dotyczący tego, jak należy zachowywać się na drogach oraz na przejściach.

Tydzień temu na drogi wjechały nowe przepisy drogowe. Zarówno na Motogen.pl, jak i w wielu innych mediach czytaliście i słuchaliście tego już wielokrotnie. Dlatego w tej publikacji nie będziemy tłumaczyli podstaw prawnych, ani historii zmian. Jedynie szybkie zestawienie tego, o czym musi pamiętać każdy motocyklista, kierowca oraz pieszy.

Nowe prawo drogowe obowiązuje od 1 czerwca 2021 roku.

Obowiązki dotyczą zarówno kierujących, jak i pieszych:

1 – Pieszy wchodzący na pasy ma pierwszeństwo przed kierowcą

Do tej pory pierwszeństwo posiadał pieszy OBECNY JUŻ na przejściu. Od 1 czerwca 2021 pierwszeństwo dotyczy także pieszego WCHODZĄCEGO na pasy.

Oznacza to, że kierowca musi jechać w taki sposób, aby obserwować przejście oraz jego otoczenie. Musi poruszać się z taką prędkością, aby bezpiecznie zatrzymać się przed przejściem. Musi dostrzegać pieszego zamierzającego wejść na pasy.

(1a) – Pieszy wciąż powinien zachować szczególną ostrożność!

Wbrew obawom, nowelizacja nie zmieniła statusu pieszego na “święta krowa”. Obowiązki pieszego przy wchodzeniu na przejścia dla pieszych nie uległy zmianie i wciąż musi on zachować szczególną ostrożność. W przypadku wtargnięcia, pieszy wciąż ponosi odpowiedzialność za swoje czyny.

Pieszy powinien upewnić się, czy może bezpiecznie przejść oraz czy kierowca mu to umożliwia. Warto stosować zdroworozsądkową zasadę wzajemnego zrozumienia intencji pomiędzy kierowcą i pieszym.

2 – Korzystanie ze smartfonów na przejściach dla pieszych jest zakazane

Pieszy, który znajduje się na przejściu dla pieszych lub jest w trakcie “wchodzenia na przejście”, nie może korzystać ze smartfonu ani z innego urządzenia elektronicznego, w taki sposób, który uniemożliwiałby obserwację drogi.

Czyli nie można “gapić” się w ekran smartfonu, ale korzystanie ze słuchawek czy rozmowa przez telefon jest legalna. Prawo mówi jedynie o “obserwacji” drogi, ale warto pamiętać, że nawet rozmowa przez słuchawki obniża skupienie.

3 – Ograniczenie do 50 km/h w obszarze zabudowanym nawet w nocy

Do tej pory ogólne zasady PoRD określały, że prędkość w obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h, ale w nocy (czyli od 23:00 do 5:00) można było poruszać się 60 km/h.

Od pierwszego czerwca zasada została ujednolicona i maksymalna prędkość w obszarach zabudowanych to 50 km/h niezależnie od pory dnia i nocy. No chyba, że oznakowanie mówi co innego.

4 – Bezpieczny odstęp jasno określony: na autostradach i drogach szybkiego ruchu

Do tej pory PoRD nie precyzowało, ile dokładnie wynosi “bezpieczna” odległość od pojazdu poprzedzającego. Od 1 czerwca 2021 r. nowelizacja stwierdza w sposób precyzyjny:

Na autostradach oraz drogach ekspresowych, odległość od poprzedzającego pojazdu może wynosić co najmniej połowę prędkości wyrażoną w metrach. Czyli poruszając się 130 km/h, odległość od pojazdu z przodu musi wynosić minimum 65 metrów.


Więcej w Porady, Prawo i Przepisy, Wyróżnione
Rejestracja motocykla i samochodu przez internet (nowy i używany) – nowe prawo od czerwca 2021

Od dnia 4 czerwca 2021 roku pojawiła się nowa funkcjonalność rejestracji nowego pojazdu przez internet. Tłumaczymy także jak zarejestrować używany...

Zamknij