Radiowozy otrzymają gwiazdę, hasło policji oraz numery taktyczne. Nowego, odblaskowego malowania brak…

Być może pamiętacie, jak w połowie 2019 Polska Policja zaprezentowała testowe, zupełnie nowe malowanie radiowozów i motocykli policyjnych. Pisaliśmy o tym na Motogen.pl. Największą nowością było dodanie elementów odblaskowo-neonowych, podobnych do rozwiązań znanych ze Szwecji, Anglii czy Niemiec. Zobaczcie zdjęcie z 2019 roku zobaczycie na grafice głównej oraz poniżej:

Projekt neonowego malowania radiowozów i motocykli policyjnych z 2019 roku.

Propozycja z 2019 roku odbiła się w społeczeństwie bardzo pozytywnym echem. Na tyle, że Policja zadeklarowała kolejne badania i analizy. Nowe malowania miały zostać wdrożone w okolicy lat 2020-2021.

Teraz poznajemy wstępną treść rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury, które jeszcze w tym roku zmieni malowania polskich radiowozów. Propozycja z rozporządzenia nie ma nic wspólnego z projektem z 2019 roku…

Pomagamy i chronimy

W rozporządzeniu znalazł się opis zmian, które pojawią się na radiowozach. Nie ma jeszcze zdjęć, ale zmiany można sobie wyobrazić:

  • Na masce radiowozu, nad napisem POLICJA, dodana zostanie policyjna gwiazda z wpisanym numerem alarmowym 112;
  • Napis POLICJA na masce może być lustrzanym odbiciem;
  • Nad gwiazdą pojawi się hasło „POMAGAMY I CHRONIMY”;
  • Na pojazdach pojawią się numery taktyczne. Oznaczenie składa się z literowego wyróżnika jednostki oraz cyfr identyfikujących pojazd. Numer taktyczny jest indywidualny w skali kraju.

Obecność hasła oraz numeru alarmowego porównać można do tego, co często widać na radiowozach w USA (tam jest 911 oraz „to serve and protect). Wprowadzenie numerów taktycznych tłumaczone jest przez Ministerstwo potrzebą „usprawnienia współdziałania oraz identyfikacji pojazdu podczas wykonywania zadań służbowych.”

Aktualnie projekt jest w fazie opiniowania. Jeżeli nie powstaną przeciwności, nowelizacja malowania wejdzie w życie w czwartym kwartale tego roku.

Osobiście jest mi przykro, że nowe malowania nie będą posiadały elementów neonowych – projekt z 2019 naprawdę przypadł mi do gustu. A jak Wy uważacie?

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany