Nowa seria video o technologii Hondy na kanale YT: Honda Motocykle
Dwusprzęgłowa przekładnia DCT
- Seria filmów o nowoczesnych technologiach stosowanych przez Hondę w jednośladach
- DCT – przekładnia z zaletami automatu i bez jego wad
- Africa Twin – wszechstronny motocykl do codziennych dojazdów i długich podróży
- Africa Twin dostępna w opcji z jedną z najbardziej zaawansowanych technicznie odmian przekładni DCT
- DCT to wymierne korzyści dla użytkownika
- W skrzynię DCT wyposażono szereg jednośladów marki Honda
Honda Polska rozpoczyna emisję filmów, które mają za zadanie przybliżyć klientom nowoczesne technologie stosowane w jednośladach tej marki. Cykl video zapoczątkuje odcinek poświęcony opracowanej przez Hondę , dwusprzęgłowej skrzyni biegów DCT. Działanie tej przekładni zostało w nim omówione na podstawie modelu Honda Africa Twin Adventure Sports.
Link do filmu znajduje się poniżej.
Honda – największy na świecie producent jednośladów oraz wszelkiego rodzaju silników – dotychczas jako jedyna marka oferuje w motocyklu dwusprzęgłową przekładnię DCT, która automatycznie zmienia biegi. Od momentu wprowadzenia na rynek w 2010 roku modelu VFR1200F ze skrzynią DCT, Honda sprzedała w Europie ponad 200 000 wyposażonych w nią jednośladów.
Głównym inżynierem projektu DCT był Dai Arai, który postawił sobie za zadanie odciążyć jeźdźca od rutynowych czynności związanych ze zmianą przełożeń, tak by mógł on skupić się na tym, co w jeździe motocyklem przynosi największą frajdę. DCT oferuje zatem zalety „automatu”, zmieniając biegi za kierowcę i eliminuje jednocześnie jego wady, robiąc to szybko i płynnie, przy znikomej utracie momentu obrotowego.
Africa Twin – kultowy Adventure Hondy – jest motocyklem niezwykle wszechstronnym, z powodzeniem wykorzystywanym zarówno do codziennej jazdy po mieście, jak i do dalekich podróży, wzbogaconych o przeprawy przez bardziej wymagający teren i wypady do miejsc, w które nie dojedziemy innymi turystycznymi maszynami.
W modelu Africa Twin zastosowano jedną z najbardziej zaawansowanych technicznie odmian przekładni DCT. Oferuje ona trzy tryby pracy – MT, który umożliwia kierowcy ręczną zmianę biegów oraz dwa automatyczne: D – do jazdy po mieście i na autostradzie, zapewniający największą oszczędność paliwa i S – oferujący trzy poziomy jazdy w stylu sportowym.
Do manualnej zmiany biegu w górę lub w dół służą przyciski „+” i „–”, znajdujące się po lewej stronie kierownicy. Można ich użyć również podczas jazdy w trybie D lub S. Po takiej manualnej interwencji, DCT samodzielnie powraca do automatycznego trybu pracy. Ponadto na głównym panelu mamy do dyspozycji przycisk G, po użyciu którego redukowany jest poślizg sprzęgieł przy zmianie biegów, co zapewnia bardziej precyzyjną kontrolę nad trakcją tylnego koła w trudnych warunkach terenowych.
Przy podjeżdżaniu pod wzniesienie, zastosowany w modelu Africa Twin, moduł sterujący dłużej utrzymuje załączony bieg, dzięki czemu dysponujemy maksymalnymi osiągami i mamy pełną kontrolę nad maszyną, natomiast podczas pokonywania zakrętu korzystamy z pomiaru 6-osiowego czujnika bezwładnościowego IMU, który rozpoznaje przechylenie motocykla i zmienia przełożenie w optymalnym momencie. Ustawienia przekładni DCT umożliwiają też płynne ruszanie i stabilną jazdę przy niewielkich prędkościach.
Zastosowanie przekładni DCT w motocyklach Hondy przełożyło się na wymierne korzyści dla ich użytkowników – mniejsze zużycie skrzyni wskutek niedokładnej zmiany biegów oraz brak możliwości spalenia sprzęgła przez nieumiejętną obsługę przekładni czy też zdławienia silnika w trakcie ruszania ze świateł lub pod górę. Ponadto kierowca może lepiej skupić uwagę na drodze, punktach hamowania i pokonywaniu zakrętów, a także mniej męczy się podczas jazdy.
W skrzynię DCT wyposażone są również inne modele jednośladów Hondy, takie jak NC750, Rebel 1100, Forza750, X-ADV, Gold Wing i NT1100.
Zostaw odpowiedź