Niskobudżetowe ściganie, czyli Motoyoungtimer Cup - Motogen.pl

Wszystko za sprawą pucharów Motoyoungtimer Cup oraz Classic Cup, które odbędą się w ramach Pucharu Polski. Ten pierwszy będzie cykliczny. Natomiast Classic Cup w tym roku ma wystartować tylko raz w ramach rundy pokazowej i mogą w nim wystąpić tylko motocykle wyprodukowane przed 1989 rokiem. Zasady rozgrywania obu pucharów zostały ujęte w Regulaminie sportu motocyklowego na sezon 2013. Jeżeli zbierze się odpowiednia liczba chętnych, to ruszy klasyfikacja Motoyoungtimer.

W regulaminie czytamy, że w ramach Pucharu Polski klasy Motoyoungtimer zostaną rozegrane cztery rundy. Co do wymagań sprzętowych: do startu dopuszczono motocykle z roku modelowego 1997 i starsze. Motocykle muszą zachować podstawowe elementy konstrukcyjne zgodne z homologacją, a elementy eksploatacyjne są dowolne. Oczywiście wymagane jest podstawowe wyposażenie, takie jak wanna, płetwa i gąbki w baku. W motocyklach dopuszcza się zmianę kół z homologowanych na 17-calowe. Co do silników: do startu dopuszczone są motocykle dwusuwowe o pojemności powyżej 230 ccm oraz czterosuwowe o pojemności powyżej 350 ccm.

Co wybrać? Opcji jest sporo. Motocykl najczęściej spotykany na poznańskim torze to GSX-R SRAD. Można natknąć się także na ZX-6R czy Yamahę YZF 750. Konrad – potencjalny uczestnik i jedna z osób starających się nagłośnić puchar – planuje startować na CBR F3. Warto również zainteresować się Suzuki GS500, które swego czasu miało w Polsce puchar markowy.

Podobnie jak w przypadku klas 125 z poprzednich lat regulamin techniczny nie jest jeszcze szczegółowo określony, ponieważ organizator, czyli PZM chce najpierw zobaczyć, czy zawody będą się cieszyć popularnością. PZM przyjrzy się również zmianom dokonywanym przez zawodników i efektom tych modyfikacji.

Portal MOTOGEN. będzie wspierał puchar Motoyoungtimer Cup medialnie. Zachęcamy osoby chętne do wystartowania, aby się z nami skontaktowały i przedstawiły swoje plany dotyczące motocykla oraz budżetu. To z pewnością pomoże potencjalnym zawodnikom w oszacowaniu przybliżonych kosztów oraz w podjęciu decyzji o starcie. Jeżeli uda nam się zebrać odpowiednią liczbę sylwetek potencjalnych zawodników, to oczywiście zaprezentujemy je w krótkim cyklu artykułów. Prezentacje najlepiej przysyłać na adres .

Autor: Wojciech Grzesiak