Niezaszczepieni na COVID są o 72% bardziej narażeni na wypadki drogowe - jak to?! [BADANIE] - Motogen.pl

Czy antyszczepionkowcy są bardziej narażeni na wypadki drogowe? Dane na to wskazują… Ale dlaczego?

W dzisiejszych realiach z pewnością każdy słyszał o COVID-19. Idąc dalej, z pewnością każdy słyszał także o szczepieniach przeciw Covid-19. Można więc założyć, że osoby, które zrezygnowały ze szczepienia, podjęły tę decyzję świadomie. Teraz ktoś zbadał, czy niezaszczepieni są bardziej narażeni na wypadki drogowe – wiele wskazuje, że zdecydowanie tak!

Badanie przeprowadził dr. Donald A. Redelmeier, profesor medycyny z Uniwersytetu w Toronto oraz fizyk w Sunnybrook Health Sciences Centre. Badanie zostało opublikowane w The American Journal of Medicine.

Brak szczepienia na COVID oznacza ogromne ryzyko wypadku drogowego

Badanie zostało przeprowadzone w oparciu o dane statystyczne populacji stanu Ontario w Kanadzie. Zawartych zostało 11 270 763 dorosłych osób – spośród nich 16% nie otrzymało szczepienia na COVID-19, natomiast 84% taką szczepionkę przyjęło.

Badana grupa brała udział w 6 682 wypadkach drogowych. Niezaszczepieni brali udział w 1 682 wypadkach (25%), co przekłada się na 72-procentowy wzrost ryzyka względnego w porównaniu do osób zaszczepionych.

Czy szczepionki mają w sobie składniki, które przyczyniają się na odporność przeciwko wypadkom? Oczywiście to nie. Związek przyczynowo-skutkowy jest tak bezpośredni.

Osoby sprzeciwiające się szczepieniom, sprzeciwiają się także porządkowi społecznemu? Wnioski

Dr. Redelmeier prowadzący badanie wyjaśnia, że:

„Wyniki nie oznaczają, że szczepionki na COVID-19 bezpośrednio przeciwdziałają wypadkom. Zamiast tego, wyniki badania sugerują, że osoby które nie stosują się do publicznych zaleceń zdrowotnych, mogą również lekceważyć zasady ruchu drogowego.”

W opisie wyników badań oczywiście zawarto logiczną uwagę, że korelacja tych danych nie oznacza przyczynowości – a to dlatego, że badanie nawet nie otarło się o weryfikację przyczyn wypadków lub przyczyn niechętnego podejścia do szczepień.

A jednak wśród wyjaśnień i wniosków znalazły się stwierdzenia, że osoby, które są przeciwko szczepieniom i brały udział w wypadkach, mogą łączyć takie cechy osobowości jak „sprzeciwianie się rządowi” czy też „silne poczucie wolności”.

Jak czytamy w podsumowaniu badania:

Innym wyjaśnieniem [związku pomiędzy ryzykiem wypadków i brakiem szczepień] mogą być: błędne pojmowanie codziennego ryzyka, wiara w naturalną ochronę, antypatia do nakazów, długotrwałe ubóstwo, ekspozycja na mylące informacje, niewystarczające źródła własnej wiedzy, inne osobiste przekonania.”

Co dalej z „antyszczepionkowcami” i wypadkami?

Powyższe badanie było pierwszym, które na tak dużą skalę poruszyło związek pomiędzy niechęcią do szczepionek a wypadkami drogowymi. Jak sugerują autorzy, to badanie może być wstępem do głębszych analiz przyczynowo-skutkowych związanych z tym tematem. Pewne wnioski jednak zdają się być oczywiste już teraz…


Jedna odpowiedź

  1. General Kim Tenhuj z Pltfusczangu

    O ja prdl…glupszego artykulu dawno nie czytalem. To taka sama prawda jak to, ze Franc mial strzelac do Papieza (moze dziennikarzyna ktory popelnil ten grafomanski artykul pamieta, to z Psow Pasikowskiego).

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany