Na czasie
    Musisz zainstalować Jetpack plugin i włączyć "Statystyki".

Już po raz drugi z rzędu na najwyższym stopniu podium zobaczyliśmy Jorge Lorenzo. Dobry start nareszcie zaliczył również Casey Stoner, który zmagania w Assen zakończył na trzecim miejscu.

MotoGP
Wyścig królewskiej klasy tym razem nie był tak emocjonujący, jak zwykle. Na starcie zabrakło Marco Melandriego, który podczas treningu zaliczył upadek i wybił sobie lewy bark. Na prostej strat–meta nie pojawił się także Hiroshie Aoyama. Zawodnik kilka dni temu na Silverstone złamał dwunasty kręg. W jego zastępstwie zobaczyliśmy Kousuke Akiyoshi.
 

Spod świateł rewelacyjnie wyszedł Jorge Lorenzo, zdobywca Pole Position. Za jego plecy wskoczył tegoroczny debiutant w królewskiej klasie, Ben Spies, któremu udało się wyprzedzić Caseya Stonera. Bardzo szybko do prowadzących dojechał Dani Pedrosa, startujący z siódmego pola. Honda szybko znalazła się na trzecim miejscu, spychając Ducati Stonera na czwartą pozycję. Już na trzecim okrążeniu, po wielu próbach, Daniemu udało się przebić przed Spiesa. Okrążenie dalej Bena pokonał również Casey.
 

W międzyczasie Jorge zbudował sobie sporą przewagę i wydawało się, że do końca wyścigu będzie ją jedynie powiększał. Pedrosa jednak popisał się fenomenalną jazdą i zaledwie podczas jednej cyrkulacji nadrobił 0,8 s. Na piątym kółku Dani był już za kołem Lorenzo. Do prowadzącej dwójki zbliżył się również Stoner .
 

Na jedenaście okrążeń do mety obudził się Ben Spies, który spadł na piąte miejsce. Bardzo szybko zbliżył się do jadącego przed nim Dovizioso i na jednym z zakrętów udało mu się wcisnąć pod łokieć zawodnika Repsol Hondy i jeszcze zyskać nad nim od razu małą przewagę.
 

Kiedy w dalszej części stawki zawodnicy ostro walczyli o miejsca, na czele nadal jechał Lorenzo, który powoli, ale konsekwentnie powiększał przewagę nad goniącym go Pedrosą. Nieco osłabł również Stoner, który coraz więcej tracił do Daniego.
 

Dwa ostatnie kółka zdominowała walka nie na początku stawki, ale o piąte miejsce między Dovizioso a de Punietem. Zawodnicy nie odpuszczali sobie i kibice mogli obejrzeć bardzo ciekawą bitwę. Obaj kierowcy wielokrotnie zamieniali się miejscami. Ostatecznie jednak, podczas ostatniej cyrkulacji Dovizioso wykorzystał błąd de Punieta. Francuz zbyt szeroko pokonał zakręt, co umożliwiło ‘Doviemu’ wyprzedzenie go.
 

Ostatecznie po raz drugi z rzędu na najwyższym miejscu podium zobaczyliśmy Lorenzo, który tym samym umocnił swoją pozycję lidera klasyfikacji generalnej. Jako drugi linię mety przeciął Dani Pedrosa. Trzeci był Casey Stoner. Jest to pierwsze podium dla tego zawodnika w tym sezonie. Również Ducati nareszcie mogło się ucieszyć z finiszu w czołówce.
 

Na czwartym miejscu dojechał Ben Spies. W końcówce wyścigu zbliżyli się, co prawda, do niego Dovizioso i de Puniet, jednak byli oni zbyt zajęci walką między sobą, żeby realnie zagrozić Benowi.
 

Wyniki królewskiej klasy w Assen:

1. Jorge LORENZO SPA Fiat Yamaha Team YAMAHA 41’18.629
2. Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team HONDA 41’21.564
3. Casey STONER AUS Ducati Team DUCATI 41’25.651
4. Ben SPIES USA Monster Yamaha Tech 3 YAMAHA 41’31.894
5. Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team HONDA 41’33.952
6. Randy DE PUNIET FRA LCR Honda MotoGP HONDA 41’34.401
7. Nicky HAYDEN USA Ducati Team DUCATI 41’44.496
8. Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 YAMAHA 41’47.620
9. Marco SIMONCELLI ITA San Carlo Honda Gresini HONDA 41’54.287
10. Aleix ESPARGARO SPA Pramac Racing Team DUCATI 41’54.466
11. Mika KALLIO FIN Pramac Racing Team DUCATI 42’15.398
12. Hector BARBERA SPA Paginas Amarillas Aspar DUCATI 42’15.519
13. Loris CAPIROSSI ITA Rizla Suzuki MotoGP SUZUKI 42’19.244
14. Alvaro BAUTISTA SPA Rizla Suzuki MotoGP SUZUKI 42’26.703
15. Kousuke AKIYOSHI JPN Interwetten Honda MotoGP HONDA 41’42.019   

Więcej o motocyklach Bimota

Więcej w MotoGP
Ducati podnosi ofertę dla Valentino, Yamaha ją obniża

Z kolei Yamaha zredukowała obecną kwotę na umowie z zawodnikiem, opiewającą na 14 milionów euro o 5 milionów. Decyzja ta...

Zamknij