MotoGP 2016: Cal Crutchlow zdobywa historyczne zwycięstwo podczas Grand Prix Czech - Motogen.pl

Podczas kwalifikacji najszybszy był Marc Marquez, a pierwszy rząd uzupełnili Jorge Lorenzo i Andrea Iannone. Cal Crutchlow startował z 10. miejsca.

Po starcie na prowadzenie wysunął się Jorge Lorenzo, a za nim jechali Andrea Dovizioso, Andrea Iannone i Hector Barbera. Lorenzo i Rossi szybko zaczęli tracić pozycje przez zły dobór opon. Na 13 okrążeń przed końcem zepsuł się motocykl Dovizioso i ten zjechał do boksu na zmianę sprzętu, ale na było zbyt mokro na slicki. Podobny błąd z oponami popełnili Bradley Smith i Jorge Lorenzo.

Cal Crutchlow jechał na twardej mieszance z przodu i z tyłu i początkowo spadł na 15. miejsce, ale cierpliwość popłaciła i brytyjski zawodnik powoli zaczął odrabiać straty. Na 7 okrążeń przed końcem wyścigu Crutchlow objął prowadzenie.

Andrea Iannone spadł na drugie miejsce i nie był to jeszcze koniec jego problemów. Na pięć okrążeń przed końcem wyścigu wyprzedził go Rossi, a później jeszcze Marquez. W motocyklu Iannone „skończyły” się opony i zawodnik spadł na 8. miejsce, a wyprzedzili go jeszcze Baz, Barbera, Laverty i Petrucci.

Wyścig MotoGP – pierwsza piątka:
1. Cal Crutchlow
2. Valentino Rossi
3. Marc Marquez
4. Loris Baz
5. Hector Barbera

Po wyścigu w Brnie Crutchlow awansował z 15. miejsca na 10. i ma na koncie 66 punktów. Marc Marquez ma 197 punktów i jeszcze musi poczekać na przekroczenie pułapu 200 punktów. Rossi wyprzedził Lorenza i jest drugi mając na koncie 144 punkty. Lorenzo spada na trzecie miejsce i pozostaje z wynikiem 138 punktów.

Autor: Wojciech Grzesiak