MotoGP 2015: Rossi wygrywa na mokrym Silverstone. Marquez wypada z gry? - Motogen.pl

Moto3
Kwalifikacje najmniejszej z klas wygrał Jorge Navarro, a pierwszy rząd uzupełnili Karel Hanika oraz lider klasyfikacji generalnej – Danny Kent, któremu nie udało się wywalczyć pole position przed własną publicznością.

Po starcie wyścigu prowadzenie objął Maverick Vinales, ale tuż za nim jechał Danny Kent. Zawodnik nie cieszył się prowadzeniem zbyt długo i po trzech okrążeniach zakończył wyścig. Prowadzenie przejął Danny Kent, za którym podążał Jakub Kornfeil. Skoncentrowany Kent popędził do przodu i pomimo mokrej nawierzchni przekroczył linię mety z przewagą wynoszącą 8,492s. Kornfeil dojechał drugi, a cztery sekundy za nim na metę przyjechał trzeci zawodnik – Niccolo Antonelli.

Wyniki wyścigu Moto3 – pierwsza piątka:
1. Danny Kent
2. Jakub Kornfeil +8,492
3. Niccolo Antonelli +13,189
4. Fabio Quartararo +50,018
5. Livio Loi +51,755

Danny Kent po niedzielnym występie umocnił swoje prowadzenie w generalce i ma na koncie 224 punkty. Aż 70 punktów traci do niego Enea Bastianini. Drugi jest Romano Fenati z 126 punktami na koncie.

Moto2
W klasie Moto2 największe nadzieje były pokładane oczywiście w liderze generalki – Johannie Zarco, ale faworytem publiczności był Sam Lowes, który jest w pierwszej piątce klasyfikacji generalnej. Sam Lowes zdobył pole position, a obok niego w pierwszym rzędzie stanęli Alex Rins i Johann Zarco.

W klasie Moto2 najlepszy start zaliczył Tito Rabat, który na drugim okrążeniu oddał prowadzenie Alexowi Rinsowi. Ten również nie cieszył się pierwszym miejscem zbyt długo i pięć okrążeń później liderem wyścigu został Johann Zarco. Rins spadł na drugie, a następnie na trzecie miejsce. Drugą pozycję odzyskał dopiero na czternastym kółku. Sam Lowes po starcie spadł na dziewiątą pozycję, a do mety dojechał szósty.

Zwycięzcą wyścigu został Johann Zarco. Jako drugi na mecie zjawił się Alex Rins, któremu deszcz dał się we znaki do tego stopnia, że przez cały czas był święcie przekonany, że jedzie na czwartej pozycji. Podium uzupełnił Tito Rabat.

Wyniki wyścigu Moto2 – pierwsza piątka:
1. Johann Marco
2. Alex Rins +3,360
3. Tito Rabat +5,527
4. Alex Marquez +6,489
5. Jonas Folger +8,228

Johann Zarco ma już w klasyfikacji generalnej 249 punktów. Na drugim miejscu znajduje się Alex Rins z 164 punktami na koncie. Tylko 3 punkty traci do niego Tito Rabat. Sam Lowes jest czwarty z 128 punktami, a 3 punkty za nim jest Thomas Luthi.

MotoGP
Kwalifikacje klasy królewskiej wygrał Marc Marquez, a pierwszy rząd uzupełnili Jorge Lorenzo i Dani Pedrosa. Z drugiego rzędu startowali Valentino Rossi, Pol Espargaro i Bradley Smith.

Wyścig MotoGP był początkowo oznaczony jako suchy, ale podczas procedury startowej spadł deszcz, który pokrzyżował plany organizatorów i zawodników oraz opóźnił start o pół godziny.

Najlepiej z całą sytuacją poradził sobie Rossi, który zaliczył doskonały start i na drugim okrążeniu wyprzedził Marca Marqueza, a następnie Jorge Lorenza. Marquez próbował odzyskać prowadzenie, ale jego próby zakończyły się wypadkiem na zakręcie numer 13. Dalej było już tylko ciekawie. Z 18. miejsca na 2. miejsce podium przebił się Danilo Petrucci, który zdobył pierwsze w swoim życiu podium. Trzeci linię mety przekroczył Andrea Dovizioso. Jorge Lorenzo dotarł do mety dopiero na 4. miejscu.

Wyniki wyścigu MotoGP – pierwsza piątka:
1. Valentino Rossi
2. Danilo Petrucci +3,010
3. Andrea Dovizioso +4,117
4. Jorge Lorenzo +5,726
5. Dani Pedrosa +11,132

Na sześć rund przed końcem sezonu sytuacja w generalce robi się ciekawa. Na prowadzenie powrócił Valentino Rossi, który ma 236 punktów i dzięki udanej niedzieli ma również 12 punktów przewagi nad Jorge Lorenzo. Trzeci jest Marc Marquez mający 159 punktów i 77 punktów straty do Rossiego.

Z takim układem sił w klasyfikacji generalnej runda we Włoszech zapowiada się ciekawie. Zawodnicy wystartują na torze Misano już 13 września.

Autor: Wojciech Grzesiak