Na czasie
    Musisz zainstalować Jetpack plugin i włączyć "Statystyki".

Moto3
W najmniejszej klasie w ostatnich dwóch sesjach treningów wolnych najszybszy był Danny Kent, ale pole position w kwalifikacjach zdobył Niccolo Antonelli, a Kent musiał zadowolić się drugim polem startowym. Pierwszy rząd uzupełnił Jorge Navarro.

Wyścig rozpoczął się dosłownie od mocnego uderzenia. Na pierwszym zakręcie zderzyli się Tatsuki Suzuki, Niklas Ajo, Phillip Oettl i Jules Danilo. Na trzecim zakręcie z toru wypadli Andrea Locatelli, Lorenzo Dalla Porta, Gabriel Rodrigo i Hiroki Ono. Wznowienie odbyło się na dystansie 12 okrążeń. O pierwsze miejsce walczyli Antonelli, Oliveira, Binder, Kent, Kornfeil, Vazquez, Bastianini i Navarro. Ta grupka odłączyła się od reszty i pognała do przodu.

Danny Kent próbował przebić się na prowadzenie pod koniec wyścigu, ale bez skutku. Zawodnik tkwił na ósmym miejscu po zderzeniu z Navarro i nadrobił tylko jedną pozycję. Pierwszy linię mety przekroczył Antonelli tuż przed Bastianinim. Na najniższym stopniu podium stanął Binder. Tym samym Antonelli zaliczył swoje pierwsze w karierze zwycięstwo w klasie Moto3.

Wyścig Moto3 – pierwsza piątka:
1. Niccolo Antonelli
2. Enea Bastianini +0,152
3. Brad Binder +0,376
4. Efren Vazquez +0,540
5. Jorge Navarro +0,560

Danny Kent nadal prowadzi w Moto3, ale jego przewaga topnieje. Brytyjski zawodnik ma 199 punktów. Enea Bastianini ma na swoim koncie już 154 punktów. Pierwszą trójkę zamyka Romano Fenati z dorobkiem 122 punktów.

Moto2
W klasie Moto2 pole position zdobył lider klasyfikacji generalnej – Johann Zarco, a pierwszy rząd uzupełnili Tito Rabat i Alex Rins. W takiej samej kolejności zawodnicy zajmują również miejsca w klasyfikacji generalnej.

Na pierwszym okrążeniu najlepiej poradził sobie Thomas Luthi, który jednak szybko spadł do środka pierwszej dziesiątki. Prowadzenie na drugim okrążeniu przejął Johann Zarco, a na trzecim kółku za jego plecami był już Tito Rabat. Pięć okrążeń później do tej dwójki dołączył jeszcze Alex Rins. Zarco miał ponad sekundę przewagi nad tymi zawodnikami, a Rins próbował dopaść Rabata i zająć drugie miejsce. Na ostatnim okrążeniu pojechał jednak zbyt szeroko i nie miał już szans na dogonienie wicelidera klasyfikacji generalnej. Cała trójka przekroczyła linię mety w niezmienionej kolejności.

Dla Johanna Zarco jest to czwarte zwycięstwo w tym sezonie.

Wyścig Moto2 – pierwsza piątka:
1. Johann Zarco
2. Tito Rabat +1,421
3. Alex Rins +1,785
4. Alex Marquez +4,393
5. Sam Lowes +7,844

W klasyfikacji generalnej zapowiada się walka o drugie miejsce. Johann Zarco bezpiecznie prowadzi z 224 punktami na koncie. Tito Rabat jest drugi z dorobkiem 145 punktów. Tylko 1 punkt traci do niego Alex Rins.

MotoGP
W klasie MotoGP emocjonujące kwalifikacje wygrał Jorge Lorenzo z rekordowym czasem 1’54,989. Zawodnik jako pierwszy i jedyny w klasie MotoGP pokonał granicę 1’55,000. Na drugim polu stanął Marc Marquez, a na trzecim – Valentino Rossi.

Po takich kwalifikacjach spodziewaliśmy się emocjonującego wyścigu. Doskonały start zaliczył Lorenzo, a za nim popędził Marquez. Rossi poradził sobie nieco gorzej i utknął za Smith’em i Dovizioso. Zanim włoski zawodnik przedostał się na trzecią pozycję i mógł ruszyć w pogoń, było już za późno. Lorenzo z kolei powoli budował przewagę nad Marquezem i utrzymał prowadzenie aż do końca wyścigu. Najciekawsza walka rozegrała się o piąte miejsce, o które pojedynek stoczyli Pedrosa i Dovizioso. Pedrosa pomimo kontuzji kostki wyszedł z tego starcia zwycięsko, ale długo męczył się z zawodnikiem Ducati.

Wyścig MotoGP – pierwsza piątka:
1. Jorge Lorenzo
2. Marc Marquez +4,462
3. Valentino Rossi +10,397
4. Andrea Iannone +13,071
5. Dani Pedrosa +15,650

Druga połowa sezonu zapowiada się gorąco. Na pierwsze miejsce z przewagą zwycięstw wskoczył Jorge Lorenzo, który ma 211 punktów. Valentino Rossi pomimo, że ma taki sam dorobek, spadł na drugą pozycję. Trzeci jest Marc Marquez mający 159 punktów. Ducati w drugiej połowie sezonu radzi sobie nieco gorzej i Iannone traci do Marqueza już 17 punktów.

Kolejna runda MotoGP odbędzie się w ostatni weekend sierpnia na torze Silverstone.

Autor: Wojciech Grzesiak

Więcej w MotoGP
MotoGP 2015: Czy Marquez potwierdzi powrót do formy w Brnie?

Kurz po rundzie na Indianapolis nie zdążył jeszcze opaść, a zawodnicy wracają na nasz kontynent na kolejny europejski maraton ścigania,...

Zamknij