Ministerstwo Finansów wdraża unijną dyrektywę. Eksperci: wzrosną ceny OC - Motogen.pl

Wszystko przez unijną dyrektywę, która zobowiązuje ubezpieczycieli do podwyższenia tak zwanych sum gwarancyjnych, potrzebnych w ekstremalnych przypadkach, na przykład w razie katastrofy. Mają one wzrosnąć z 5 do 5,21 mln euro (przy szkodach na osobie) i z 1 do 1,05 mln euro (przy szkodach na mieniu).

Eskperci od ubezpieczeń ostrzegają, że ubezpieczyciele będą chcieli wykorzystać okazję do wprowadzenia podwyżek większych niż to konieczne. Jak podaje portal Wirtualna Polska, rosną koszty likwidacji szkód komunikacyjnych. Średnia wartość takiej szkody w 2014 roku wynosiła 5841 zł. W ubiegłym roku było to już 6971 zł.

W przepisach, nad którymi pracuje Ministerstwo znalazła się jeszcze jedna ważna zmiana – ubezpieczyciele zyskaliby prawo do wydłużenia terminu wypłaty odszkodowania jeśli ich odpowiedzialność lub wysokość odszkodowania zależałaby od wyniku postępowania o wykroczenie.

Dziś zakład ubezpieczeń ma takie prawo tylko, jeśli toczy się postępowanie karne. Po zmianie ubezpieczyciel, w razie wątpliwości co do okoliczności szkody, będzie mógł odwlekać wypłatę odszkodowania.