Tablice rejestracyjne o zmniejszonych wymiarach to ukłon w stronę posiadaczy samochodów sprowadzanych z USA czy Japonii. Tam, miejsce przeznaczone na rejestrację jest zwykle znacznie mniejsze niż iż to w autach europejskich.

 

Mniejsze tablice mają mniej znaków, stąd ich liczba będzie znacznie mniejsza niż liczba tablic standardowych. Mniejsze blachy miały trafić tylko do pojazdów, które konstrukcyjnie nie są przystosowane do standardowych rejestracji.

 

Część kierowców postanowiła jednak zamówić mniejsze tablice do pojazdów, które mają standardowe pole na rejestrację, w tym także do motocykli. Część wydziałów komunikacji zorientowała się, że pula mniejszych tablic szybko się kończy i skierowało do właścicieli pojazdów pisma z żądaniem wypełnienia oświadczeń o braku możliwości montażu standardowych tablic.

 

W piśmie, które opublikował między innymi portal moto.wp.pl urzędnicy powołują się na artykuł 233 kodeksu karnego, który nakłada karę od 6 miesięcy do 8 lat za składanie fałszywych oświadczeń. Pytani przez nas pracownicy wydziałów komunikacji twierdzą, że zmniejszone tablice powinny być wydawane tylko dla pojazdów ze zmniejszonym miejscem na rejestrację. Dla motocykli takich tablic nie przewidziano.

Więcej w Z Kraju
Błędy w pytaniach egzaminacyjnych na prawo jazdy. Instruktorzy ostrzegają

Pytania egzaminacyjne na prawo jazdy są nieaktualne – ostrzegają instruktorzy nauki jazdy. Chodzi o pytania dotyczące stanu prawnego sprzed nowelizacji,...

Zamknij